Є у творчій скарбниці нашого дотепного народу приказка, згідно з якою нелюбов однієї особи до іншої відображається в небажанні навіть природні потреби справляти в радіусі кілометра одне від одного. Простіше кажучи, «так його не люблю, що навіть с.... на одному полі не сяду». Але в політиці, як відомо, все не як у людей. І, скажімо, в сяючій білою плиткою парламентській вбиральні хтось із лідерів «синьо-білої» опозиції може спокійнісінько пристроїтися поруч котрогось із керманичів «помаранчевої» більшості, даючи журналістам чоловічої статі чудовий привід вихвалятися перед колегами-жінками ситуативним «дзюрчанням у такт» із, приміром, «дуетом» суто умовних Януковича і Єханурова. Натомість коли йдеться про можливість тим самим політикам сісти за один стіл, вони десять разів подумають, перш ніж погодитися. Здавалося б, таку добру ідею ініціював Президент і підхопили «коаліційні» парламентарії — сісти й розв'язати всі суперечки з опозицією за «круглим столом». Але не склалося. Чи то не підійшов асортимент «закусок», де замість бутербродів із чорною ікрою планувалося «поглинати» чергові нудні папери, чи то компанія комусь не сподобалася, але призначене вчора на 11-ту годину засідання «круглого столу» завершилося черговим «пшиком». Навіть більше — черговим, тепер уже розширеним ультиматумом, який за принципом «найкращий захист — це напад» висунула провладній коаліції опозиційна меншість.
А починалося все нібито непогано. Перед початком «столування» «нашоукраїнець» Роман Зварич у розмові з журналістами висловив майже переконання в тому, що за півтори години робота Верховної Ради буде розблокована, тобто «Нашій Україні», БЮТ і соціалістам вдасться досягти компромісу з Партією регіонів і КПУ. А надалі, за словами Зварича, було б добре, щоб такий успішний «круглий стіл» «працював у більш-менш постійному режимі — аби при виникненні у сесійній залі конфліктних ситуацій та суперечностей» можна було за нього сісти й розв'язати всі проблеми. «Ми готові до діалогу, готові слухати і чути. Якщо наші колеги теж готові до цього, ми зможемо знайти спільний знаменник. Але будь-які ультимативні форми спілкування — це тупик», — заодно попередив опонентів Роман Михайлович. І висловив сподівання, що вже наступного дня, тобто сьогодні, коаліція зможе проголосувати за спікера — як і належить за регламентом ВР, у таємному режимі, хоча це й «нечесно, адже народ не бачитиме, хто взяв на себе відповідальність».
Також «нашоукраїнці» включно з вищезгаданим Зваричем розповідали, що ще напередодні проводили консультації з «регіоналами», які продовжують сумлінно блокувати президію й систему «Рада» у сесійній залі, і в ході цих консультацій узгодили і регламент роботи «круглого столу», і навіть проект підсумкової резолюції, який планувалося підписати. За даними «Української правди», у цій резолюції (звісно, під час обговорення її текст міг змінюватися) сказано, що коаліція та опозиція беруть на себе зобов'язання «не використовувати мову ультиматуму у своїх взаємовідносинах та відмовитися від блокування пленарних засідань Верховної Ради», а в разі непорозумінь знову всістися за «круглий стіл». Також у документі був пункт про те, що «коаліція та опозиція мають дотримуватися демократичної процедури й діяти відповідного до Конституції і регламенту ВР при обранні керівних органів парламенту, а також призначенні Прем'єра і членів уряду», а іншим пунктом передбачалося створити робочу групу з представників як більшості, так і меншості — «для вироблення спільної позиції щодо забезпечення прав політичних сил та депутатів у представницьких органах влади Верховної Ради».
До слова, Віктора Ющенка, який це «примирливе» засідання ініціював, за столом не чекали — як повідомила його прес-служба, Президент планував узяти участь уже в другому раунді «круглого» засідання, тоді як на вчора був призначений тільки перший. Не виключено, що саме це спонукало лідера Партії регіонів Віктора Януковича (який, судячи з його постійних виступів на телебаченні з різноманітними привітаннями «а ля Президент», досі не може звикнути до думки про свій програш на президентських виборах-2004 і мислить себе главою держави) цього разу на «круглий стіл» не прийти. (Потім високопоставлений «регіонал» Василь Джарти цю версію підтвердив — мовляв, Янукович вирішив не йти на засідання саме після того, як дізнався, що там не буде Президента). У результаті розчаровані «коаліціонери» були змушені перенести «примирення» на потім, хоча й не втрачали надії ще вчора до вечора таки вмовити Віктора світ Федоровича вшанувати своєю присутністю їхню компанію. Так принаймні запевняв представників ЗМІ БЮТівець Микола Томенко, тоді як у соратників Януковича була інша думка з цього приводу: вони наполягали на тому, що присутність їхнього лідера на першому раунді переговорів не обов'язкова. Тим паче що замість нього «біло-сині» делегували на переговори Раїсу Богатирьову, Євгена Кушнарьова, Олену Лукаш і Тараса Чорновола. До того ж, як зазначила в інтерв'ю «Українській правді» одна з лідерок ПР Раїса Богатирьова, «регіонали» вважають, що «круглий стіл» має бути загальнонаціональним і стосуватися того, як об'єднати Україну, тож на нього мають бути запрошені не тільки фракції парламенту, а й інші партії та громадські організації».
Окрім того, «синьо-білі» опозиціонери ну дуже ображені на несправедливий розподіл парламентських комітетів, який планує здійснити «більшовицька» коаліція, і скаржаться, що таке неподобство, за якого всі комітети очолюють тільки представники партій влади, можливе лише «у країнах Центральної Африки часів постколоніальної розрухи», адже в усіх демократичних державах опозицію шанують і надають їй реальну, а не позірну можливість контролювати владу.
Зрештою, завершилося все тим, що Партія регіонів висунула провладній більшості новий — значно більш розширений, ніж раніше, ультиматум. Як повідомив пресі представник Блоку Тимошенко Олександр Турчинов, це нове «опозиційне попередження» складається вже не з п'яти, а з дванадцяти пунктів, і в ньому, зокрема, міститься вимога надати парламентській меншості посаду першого віце-спікера ВР та крісла у виконавчій владі, а Конституційний Суд обирати з тих осіб, яких запропонує фракція ПР, що, на думку Турчинова, «є взагалі нонсенсом» і «не просто нахабством, а викликом усьому українському суспільству».
А поки «регіонали» продовжують позмінно жити в сесійній залі ВР, відлякуючи «більшовиків» благовонням непопраних шкарпеток (якщо, звісно, звинувачення в стійкому амбре «донецького духу» — не чергові підступи «помаранчевих», які картинно затикають носи при згадці про залу лише для того, щоб «насолити» опонентам), «нашоукраїнці» радять їм чітко визначитися зі своїми вимогами до коаліції. Бо з цим, мовляв, у ПР проблеми — за словами Романа Безсмертного, «позиція у них постійно змінюється». «Єдиним інструментом розв'язання ситуації є діалог. Уже всім стало очевидно, що ультиматуми і все інше — це дурниці, — цитує Безсмертного УНІАН. — Якщо не хочуть діяти за Конституцією України і за регламентом, то скажу на їхньому жаргоні: нехай визначаться зі своїми «хотєлками».