Учора віце-прем'єр, міністр оборони РФ Сергій Іванов звинуватив Україну в порушенні режиму контролю за ракетними технологіями у 2000—2001 роках. «Першоджерелом», яке дозволило російському міністру озвучити такий серйозний закид у бік Києва, стала Біла книга РФ iз проблем нерозповсюдження ядерної зброї масового знищення, текст якої тиждень тому було опубліковано на веб-сайті уряду РФ. Іванов заявив, що фірма «Прогрес», дочірнє підприємство державної компанії «Укрспецекспорт», відправила в Китай та в Іран по 6 крилатих ракет К-55 повітряного базування великої дальності. За словами міністра оборони РФ, відомо назву кіпрської офшорної компанії, через яку провели нелегальну оплату за ці оборудки. Сергій Іванов акцентував, що це єдиний випадок порушення режиму нерозповсюдження на території СНД, передає РІА «Новості». Навіщо Москві саме зараз, через п'ять років по оборудці, акцентувати увагу на афері, з приводу якої в Україні було порушено кримінальну справу і велося розслідування, — питання риторичне для тих, хто відстежує останні півроку сплеск «російсько-української дружби».
Насправді згадана оборудка вже ставала приводом для скандалу навесні минулого року. Тоді порушила тему британська «Файненшнл таймс», повідомивши про 12 крилатих ракет, експортованих Україною в Іран, та 6 — до Китаю. Впливовий британський часопис наголошував, що ракети було продано без ядерних боєголовок (а ця обставина суттєво спокутувала вину країни, яка «проштрафилася»). На той час «помаранчева» Україна зуміла більш-менш гідно відреагувати на кинутий камінець, з якого мусив розпочатися скандал, тим більше що Київ усвідомлював: на хвилі ейфорійного захоплення демократичною революцією та новою владою Захід не стане доскіпливо і жорстко реагувати на подібні розвінчування. У будь-якому разі було порушено справу, ГП почала розслідування, і на той час Генеральний прокурор Святослав Піскун пояснив ЗМІ, що йдеться не про загалом 18, а про 12 ракет, розподілених порівну на продаж до Китаю та Ірану. Кримінальну справу СБУ порушила проти директора підприємства «Укравіазамовлення» Євдокимова, а іншими учасниками злочину було названо громадян не якоїсь іншої країни, а саме Росії — на них було подано в розшук, як було повідомлено невдовзі. Загалом у групі торговців крилатими ракетами був задіяний цілий інтернаціонал — громадяни з РФ, України та Австралії. Нагадаємо також, що наприкінці липня-2005 тодішній голова СБУ Олександр Турчинов повідомив про те, що Євдокимова засуджено на 6 років.
Справа складна і заплутана, проте в будь-якому разі й Іванов, і Турчинов, і Піскун говорили про одну й ту саму справу, лише з інтервалом у рік. «Повторєніє — мать учєнія»? Оглядачі вважають, що вчорашня заява міністра оборони РФ є черговою спробою Москви дискредитувати Україну на міжнародній арені, втіленням тактики «бити — куди б'ється, а противник тим часом слабшає».