Посередницька компанія «РосУкрЕнерго» і спільне підприємство «Укргаз-Енерго» домовилися про постачання «блакитного палива» в липні—вересні цього року споживачам України за ціною 95 доларiв за тисячу кубометрів. Про це вчора повідомив Прем'єр-міністр Юрій Єхануров під час засідання Кабінету Міністрів. За його словами, між цими компаніями було проведено всі необхідні переговори щодо узгодження ціни газу в третьому кварталі. «Щодо четвертого кварталу будемо проводити роботу далі», — зазначив глава українського уряду. Він, крім того, висловив думку, що причин для нестабільної роботи вітчизняної промисловості немає. «Із завтрашнього дня економічні стосунки в газовій сфері в нас виходять на новий рівень, немає розмов про збитковість галузі (промислової), є можливість вимагати від галузі, як належить», — зауважив Прем'єр.
Утім кількома годинами раніше інформагентство «Інтерфакс-Україна» розповсюдило коментар заступника правління «Газпрому», члена координаційного комітету «РосУкрЕнерго» Олександра Рязанова про виконання діючого контракту з постачання туркменського газу на адресу «Газпрому». Цей контракт, відповідно до якого ціна газу становить 65 доларів за тисячу кубометрів, має бути завершено,за словами пана Рязанова, 23—27 вересня. Відповідаючи на запитання, чи буде виконано контракт поставок туркменського газу на адресу НАК «Нафтогаз Україна», заступник глави «Газпрому» висловив сумнів. Він нагадав, що в туркменської сторони є багато своїх міркувань щодо цієї угоди, зокрема, стосовно заборгованості української сторони. Принаймні достеменно можна стверджувати лише одне: рішення про зміну ціни на газ для України з 1 липня поки що не ухвалено, про що заявив пан Рязанов. Отож, як випливає з його слів, продовжує діяти нинішня схема, за якоюУкраїна купує газ за ціною 95 доларів за тисячу кубометрів у компанії «РосУкрЕнерго», яка, у свою чергу, купує паливо в «Газпрому» за ціною 230 доларів за тисячу кубометрів. При цьому висока ціна російського газу компенсується нижчою вартістю «блакитного палива» iз Середньої Азії. Нагадаємо, «Газпрому» належить 50 відсотків статутного капіталу «РосУкрЕнерго».
А поки що українська делегація на чолі з міністром палива та енергетики Іваном Плачковим, яка вилетіла 29 червня до Ашгабата, має на меті обговорити там дві основні теми — розрахунки за боргами і можливість придбати ще 17 мільярдів кубометрів газу. На добу раніше туди прибула російська делегація для проведення переговорів про постачання туркменського газу на друге півріччя, обсягом 25 мільярдів кубометрів, і на 2007 рік, — обсягом 50 мільярдів кубометрів, причому офіційний Ашгабат зажадав оплати цих енергоресурсів за новою ціною — по 100 доларів за тисячу кубометрiв. «Газпром» не погодився на це, і делегація знову відбула до Москви ні з чим, про що повідомив turkmenistan.ru.
Загалом, як складеться ситуація з постачанням туркменського газу в Україну в найближчій перспективі, судити важко. «Є багато реальних, конкретних факторів, які можуть вплинути на цю ситуацію», — зазначив у коментарі «УМ» керівник «Центру економічного розвитку» Олександр Пасхавер. На його думку, журналісти приділяють газовій тематиці «непрофесійну величезну увагу». Відомий економіст нагадав про «істерику» в ЗМІ з приводу переходу України на світові ціни на нафту на початку дев'яностих років — тоді говорили, що наша економіка взагалі не виживе за такої цінової ситуації. «Але ж вижили, а про ті побоювання ніхто не пам'ятає», — зауважив пан Пасхавер. Так само буде і з «блакитним паливом», переконаний експерт. «Перейдемо на світові ціни на газ, поза сумнівом, — стверджує він. — Це буде позитивним фактором для нашої економіки. Вона стане ефективнішою. Чим швидше відбудеться такий перехід, тим краще. Це просто пришвидшить процес модернізації, який відбувається у нашій промисловості. І хоча, звичайно, не обійдеться без банкрутств низки підприємств, це лише свідчитиме про те, що економіка розвивається в конкурентному середовищі», — зазначив Олександр Пасхавер.