Учора в київських обмінних пунктах приймали «зелені» за ціною 4,95—4,99 гривні за долар, а ось купити їх було вже проблематично. Краща пропозиція з купівлі становила 5,01 гривні за долар, але такий банк ще треба було добре пошукати. У свою чергу, євро відзначається сталістю обмінного курсу. Європейську валюту останніми днями можна було придбати за 6,2 гривні за 1 EUR. Хоча готівковий ринок «зелених» не вважається показовим, він певною мірою може подавати свої сигнали на валютному ринку в цілому. Водночас офіційні особи стверджують: у банківській системи наразі все о'кей. «УМ» вирішила перевірити свої спонтанні спостереження і звернулася по коментар до економіста Міжнародного центру перспективних досліджень Олександра Жолудя.
«Сьогодні привертає увагу збіг сезонних чинників і чинників, притаманних цьому року», — зазначив експерт. Тобто те, що почав працювати літній валютний «пилосос», нікого не дивує: одні в масовому порядку здають «зелені» для задоволення своїх споживчих сезонних потреб, а банки користуються цим, аби накопичити валюту для своїх корпоративних клієнтів, які працюють на зовнішніх ринках. Що ж до чинника, який притаманний 2006 року, то це насамперед політична невизначеність, вважає пан Жолудь. Унаслідок цього у попередні місяці Нацбанк України змушений був продавати свої валютні резерви на міжбанківському валютному ринку для підтримання офіційного курсу. Нині спостерігається збалансованість між попитом і пропозицією валюти. Тим більше що впродовж останнього місяця покращилася ситуація на ринку металу. «Ситуація у Верховній Раді, — зауважив Олександр Жолудь, — більш-менш визначена, зрозуміло, хто буде Прем'єром, і це знижує політичні ризики». Отож валюта є, і вона циркулює належним чином. Водночас наразі багато кредитів беруть в іноземних банках для придбання сучасного обладнання з метою енергозбереження.
На думку експерта, найближчими місяцями Нацбанк України «стерелізуватиме» надлишок валюти на міжбанку і тим самим збільшуватиме свої резерви. Упродовж червня НБУ викупив понад 100 мільйонів доларів, і далі, аж до осені, ця тенденція триватиме. Тобто на міжбанківському валютному ринку домінуватиме продаж долара над його купівлею. Єдиний фактор ризику, який може негативно вплинути на прогнозованість і стабільність валютного ринку, — це ситуація із закупівлею газу. Якщо Україні доведеться здійснити миттєву передоплату закупівель «блакитного палива», то, як зауважив економіст МЦДП, — це може викликати сплеск попиту на валюту.