Лялька Барбі вирушає на війну

28.11.2003

      Американські джинси, апельсиновий сiк iз Флориди та десятки інших найменувань американських товарів, які США експортують до Європи, у грудні можуть стати вдвічі дорожчими в результаті трансатлантичної війни, яка набирає сили. Світова організація торгівлі (СОТ) 11 листопада надала Європейському Союзу дозвіл накласти велетенські імпортні тарифи, які призведуть до зростання цін на американські товари в зонi ЄС від восьми до 100 відсотків.

 

      Запекла торговельна війна між Європою та Америкою розпочалася після того, як у березні минулого року США наклали спеціальне мито розміром до 30 відсотків на імпортовану з країн ЄС сталь, і сягнула піку цього місяця, коли СОТ остаточно вирішила цю суперечку на користь ЄС. Міжнародна організація зробила висновок, що дії США є порушенням угод про вільну торгівлю. Відтак Європа може накласти мито на різні американські товари: футболки і туалетний папір, жіночу білизну і кулькові ручки, лижні костюми і обладнання для боулінгу, цитрусові і ляльки Барбі. Попередньо під європейські санкції підпадали навіть легендарні американські мотоцикли «Харлей Девідсон», але все ж були вилучені з остаточного списку товарів, на які поширюються санкції.

      Загальний обсяг санкцій ЄС на американські товари становить 2,2 млрд. євро (Брюссель спочатку планував санкції у розмірі шести мільярдів євро), і вони мають бути запроваджені з 15 грудня, якщо до того часу США не відмінять своє мито на європейську сталь. Це будуть найбільші санкції за всю історію СОТ. Європейське імпортне мито на більшу частину охоплених санкціями американських товарів зросте на 30 відсотків, хоча є такі товари, на які мито збільшиться від восьми до 15 відсотків, а є й такі — що на 100 відсотків. Президент США Джордж Буш тепер опинився перед дилемою: відступити і зняти мито на європейську сталь чи надалі залишатися непохитним. Уряд США наразі лише видав заяву, в якій не погоджується з рішенням СОТ, але обіцяє уважно вивчити його. Щоправда, 20 листопада агенція «Рейтер» повідомила з посиланням на джерела в німецькому уряді: США схиляються до думки визнати, що рішення СОТ має законні підстави.

      Рішення СОТ було прийняте в дуже незручний для Буша час — на початку президентської кампанії. Європейці при цьому діяли з убивчим розрахунком: до списку охоплених санкціями товарів увійшли передусім ті, що виробляються в тих американських штатах, які є визначальними та критичними для Буша в передвиборчий період. Окрім того, санкції на європейську сталь були дуже суперечливо сприйняті в самих Сполучених Штатах, підірвали авторитет Буша як прихильника та борця за вільну торгівлю та відверто розлютили американських виробників автомобілів. Останні в один голос скаржаться, що зростання мита на сталь спричинило зростання цін на автозапчастини, викликало додаткове безробіття та зростання остаточної ціни на автомобілі. За президентське мито розплачуються пересічні американські покупці. Але Білий дім відчуває на собі не менший політичний тиск від так званого «іржавого поясу», тобто штатів Пенсильванія, Західна Вірджинія та Огайо, в яких зосереджене виробництво сталі. Американська сталеварна промисловість вимагає від президента зберігати мито на європейську сталь до 2005 року.

      Але сталь є лише одним з продуктів, навколо яких точаться американсько-європейські суперечки, які загрожують отруїти відносини між трансатлантичними партнерами та, у підсумку, загальмувати процес економічного оздоровлення з обох боків Атлантичного океану. Європейський Союз погрожує накласти з весни наступного року черговий пакет санкцій на Сполучені Штати, якщо Вашингтон не анулює податкові пільги для американських експортерів. Вони поширюються навіть на таких гігантів американської промисловості, як «Боїнг» та «Катерпіллар». З іншого боку, СОТ нинi розглядає скаргу США на Європу за те, що вона блокує імпорт американських генетично модифікованих продуктів та наклала заборону на ввезення яловичини тих підприємств, де тваринам давали гормональні стимулятори росту.

      Комісар ЄС з торгівлі Паскаль Ламі заявив, що європейські санкції можуть бути запроваджені «не з метою покарання США, а для того, щоб сфокусувати думки Вашингтонської адміністрації у відповідному напрямі». Але представники британського уряду були більш прямолінійні: «Рішення СОТ віддзеркалює нашу точку зору: запровадження США додаткових тарифів було помилковим». Речник Mіністерства торгівлі США Річард Міллз ніби на виправдання заявив, що запровадження тарифів було вимушеним заходом з метою надати американським виробникам сталі «нове дихання, потрібне для реструктуризації і консолідації з метою стати більш сильними та конкурентоздатними». А це, як він вважає, відповідає правилам СОТ, які дозволяють вжити короткотермінових заходiв з метою оздоровлення. Генеральний директор СОТ Супачай Панітчпакді висловив надію, що країни надалі вирішуватимуть суперечки, не вдаючись до санкцій.

      Представник уряду США у справах торгівлі Роберт Зоїлік заявив комісару ЄС з торгівлі Паскалю Ламі під час його візиту у Вашингтон: «Накладення санкцій буде рівнозначне ядерній війні у торгівлі». І це буде світова війна, а не лише американсько-європейська. Європейський Союз у його протистоянні зі США підтримують Бразилія, Швейцарія, Норвегія та азійсько-тихоокеанська група на чолі з Японією, повідомляє Бі-Бі-Сі. До цієї групи також входять Китай, Південна Корея та Нова Зеландія, які привітали рішення СОТ «бурхливими оплесками». Ці країни є світовими виробниками сталі, і американське мито стосується також і продукції їхніх виробників. Міністр економіки, торгівлі та промисловості Японії Шоїчі Накагава повідомив: «Уряд Японії до грудня поінформує СОТ про адекватні заходи для компенсації збитків, які були викликані запровадженням Сполученими Штатами захисту своїх виробників сталі, якщо США не відмінять захисні заходи чи не приведуть їх у відповідність з угодами СОТ». Представник міністерства торгівлі Південної Кореї Сунг Ву заявив: «Ми вітаємо рішення СОТ, яке відкриває зелене світло для нормалізації нашого експорту сталі до Сполучених Штатів». Варто зазначити, що після запровадження дискримінаційного американського мита виробництво сталі в Південній Кореї впало на 35 відсотків. Китай, який упродовж останніх семи років є провідним світовим виробником сталі, також привітав рішення СОТ. Представник китайського уряду Ян Ї заявив: «Підвищення тарифів уже значною мірою допомогло США, і тепер вони повинні бути змінені». Втім Китай не дуже потерпів від американських тарифів, оскільки має велетенський вітчизняний ринок, потреби якого постійно зростають. За півтора року чинності американських санкцій виробництво сталі в Китаї зросло на 20 відсотків. А збитки від зменшення експорту до США були частково компенсовані запровадженням додаткових тарифів розміром від 10,3 до 23,2 відсотка на ті п'ять категорій сталі, які Китай імпортує зі США.

      Позаминулого тижня в Маямі (штат Флорида) проходила конференція міністрів торгівлі всіх 34 країн Північної і Південної Америки (за винятком Куби), яка була присвячена вирішенню однієї з головних цілей Вашингтонської адміністрації — створенню зони вільної торгівлі від крайньої північної точки Аляски до крайньої південної точки Чилі. В країнах цієї зони мешкають 800 млн. людей та щороку виробляється продукції на 14 трильйонів доларів. Зона вільної торгівлі двох Америк має розпочати діяти у 2005 році. Вдалося досягти попередньої домовленості про створення такої зони, хоча згадана конференція була позначена жорстким протистоянням між двома економічними гігантами Північної та Південної Америк — США та Бразилією. Створення зони вільної торгівлі двох Америк є дуже важливим для Джорджа Буша перед виборами наступного року, але Бразилія однією з умов створення такої зони висунула вимогу зняти додаткові американські захисні мита на бразильську сталь.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>