«Відтепер найважливішою справою мого життя стає усунення Джорджа Буша від влади. Вибори 2004 року є питанням життя чи смерті», — заявив нещодавно в інтерв'ю газеті «Вашингтон Пост» Джордж Сорос, один з найбагатших людей світу. У свій «хрестовий похід» проти президента США магнат вирушає не з мечем, а з грошима. Він виділить мільйони доларів Демократичній партії США, щоб вона наступного року гідно позмагалася за Білий дім з теперішнім його квартирантом. Сорос, який очолює довірчий фонд Soros Fund Mana-gement, та його партнер і приятель Пітер Льюїс, голова однієї з найбільших страхових компаній США, вже переказали п'ять мільйонів доларів інтернетівському порталу MoveOn. org, який належить демократам і організовує виборців на підтримку цієї партії на президентських виборах 2004 року.
Упродовж останніх місяців Сорос уже перерахував 15 млн. доларів демократичним кандидатам та установам і пообіцяв підсилити їхні фонди ще 75 мільйонами з власних коштів. Мільярдер також спонсорує новий аналітичний центр у Вашингтоні, який має давати демократам оцінку політичної ситуації у країні. Допомога Сороса є неоціненною для демократів, оскільки на цей час Джордж Буш уже зібрав на свою президентську кампанію понад 30 млн. доларів, тобто втричі більше, ніж три провідні кандидати від демократів, разом узяті. 74-річний Сорос, який зібрав фантастично великий капітал на валютних операціях на біржах США, Європи та Азії, пообіцяв виділити будь-яку суму, щоб «усунути з Білого дому політиків, які визнають ідеологію зверхності». Він вважає, що «Америка під керівництвом Буша є загрозою для всього світу». Більше того, магнат, відомий своїми барвистими висловлюваннями, не добирає слів для порівнювання філософію Буша з нацизмом та комунізмом: «Коли я чую, як Буш застерігає, що хто не з нами, той проти нас, — це нагадує мені німецькі пропагандистські плакати та радянські гасла».
Фінансові вливання Сороса до каси демократів налякали республіканців. Речниця Демократичної партії Крістін Айверсон заявила: «Це велика іронія долі, що Сорос тепер будує демократичне суспільство, купуючи Демократичну партію через тихі фінансові канали». Під час попередніх президентських виборів Сорос пожертвував демократам лише 122 тис. доларів, тобто як для нього, — кишенькові гроші. Але тепер він усвідомив усю небезпеку неоконсерватизму, ідеологія якого є близькою Бушу. Сорос вважає: «Неоконсерватори — це екстремісти, які в громадському житті керуються примітивною формою суспільного дарвінізму». На його думку, вони використали замахи 11 вересня та суспільну атмосферу після трагедії для проведення «політики випереджувальних ударів та глобального домінування у світі». Сорос переконаний: «Буш увірував, що є помазаником Божим, і тепер веде США та весь світ у бік заклятого кола насилля». Книга з роздумами магната на тему теперішньої американської політики з'явиться через два місяці.
Сорос не є самотнім у різко негативній оцінці діяльності та ідеології теперішнього володаря Білого дому. Демократи жартують, що у США все більше людей потерпають від синдрому ABB (скорочення від англійського Anybody But Bush, тобто «хай будь-хто, але не Буш»).
У Сороса взагалі складні відносини зі світовими лідерами, які схильні до диктатури. Згадаймо, як недавно люди у масках захопили московський офіс Фонду Сороса, і відтоді його робота повністю паралізована. Російська влада не робить нічого для повернення будинку та майна його власникам. Керівник фонду Катерина Генієва скаржиться: «Вони вивезли наші комп'ютери, всю фінансову документацію і навіть особисті речі. Ми не можемо виплачувати дотації нашим партнерам та реалізувати вже започатковані програми. Наші збитки сягають мільйонів доларів». Московська міліція не втручалася, коли в ніч з 6 на 7 листопада кількадесят осіб у масках брутально виселили Фонд з будинку нібито за заборгованість з орендної плати. П'ять вантажівок вивезли все обладнання та документацію «соросівців» у невідомому напрямку. Телефонні дзвінки керівництва фонду до адміністрації президента Росії та МВС не домогли. Міліція стверджує, що особи, які вивезли майно, мали... факс із дозволом на такі дії.
Останній демарш проти московського відділення Фонду Сороса спостерігачі пояснюють не стільки фінансовими суперечками з власниками приміщення, як помстою Кремля за критичні зауваження Джорджа Сороса з приводу арешту російського олігарха Михайла Ходорковського.
Загалом, нагадаємо, Джордж Сорос вклав п'ять мільярдів доларів на розбудову демократії та демократичних інституцій у посткомуністичних країнах Центральної та Східної Європи.
Досьє «УМ»
Джодж Сорос є угорським євреєм, який вижив у роки війни завдяки тому, що переховувався у Будапешті під чужим прізвищем. 1947 року 17-річний Сорос утік до Англії без жодного форінта в кишені. На Британських островах брався за будь-яку роботу (працював на фермі, на залізниці, фарбував квартири), але зібрав гроші і закінчив Лондонську школу економіки. Стверджує, що відразу після закінчення цієї школи його дядько дав йому тисячу фунтів стерлінгів для інвестування. Вони мали потім поділитися прибутками. 1956 року Сорос виїхав до США з п'ятьма тисячами доларів. Через кілька років уже був мільярдером. Його називають «алхіміком фінансових ринків». Він збив велетенський статок передусім завдяки махінаціям на біржах та майстерному управлінні фондами так званого високого ризику. 1989 року Сорос відійшов від безпосереднього управління фондом і вирішив присвятити залишок життя благодійній діяльності, боротьбі з комунізмом та написанню книг про стан і шляхи розвитку світової економіки. Він так пояснив своє рішення: «Я керувався не альтруїзмом, а надмірною кількістю грошей, які мав». У грудні 1999 року Сорос видав книгу «Криза світового капіталізму», в якій застеріг, що ринковий фундаменталізм у наші дні може становити для світу більшу загрозу, ніж тоталітарні режими. Фонд Сороса витратив сотні мільйонів доларів на економічну, просвітницьку та гуманітарну діяльність.