Учора в Шанхаї відкрився щорічний саміт Шанхайської організації співробітництва (ШОС), регіонального об'єднання, до складу якого входять Китай, Росія, Казахстан, Киргизія, Таджикистан та Узбекистан. Китайська влада вжила надзвичайних заходів безпеки. З позавчорашнього дня було перекрито всі під'їзди в район хмарочосів, де відбуваються засідання. На час саміту оголошено вихідні: не працюють підприємства, установи, діти звільнені від занять у школах. ШОС має великі амбіції і була створена п'ять років тому на противагу ЄС та США, хоча китайське керівництво нещодавно й запевнило, що ця організація не є «НАТО Сходу».
Відкриваючи засідання, голова КНР Ху Цзиньтао склав пропозицію підписати в рамках ШОС багатосторонній договір про добросусідство, дружбу та співробітництво, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Президент Росії Володимир Путін закликав більш активно підключати оборонні відомства країн - членів ШОС - до боротьби з тероризмом та екстремізмом. Він також висловився за підписання багатосторонньої угоди між учасниками організації, яка передбачала б «загальну відповідальність за долю регіону». Він також запропонував уже найближчим часом домовитися про створення спільного механізму боротьби з контрабандою наркотиків. У галузі економічного співробітництва Путін порушив питання «про створення енергетичного клубу ШОС» та розвитку транспортно-комунікаційної галузі. Президент Росії заявив про готовність своєї країни «розглянути можливість будівництва в центрально-азійських країнах кількох освітніх закладів, включно з викладанням російською мовою».
Саміт привернув увагу закордонних ЗМІ та оглядачів головним чином завдяки тому, що на ньому присутня як спостерігач делегація Ірану на чолі з президентом Махмудом Ахмадінеджадом. Оглядач Бі-Бі-Сі по Центральній Азії Малькольм Хезлет вважає, що можливі антизахідна риторика Ахмадінеджада та вступ Ірану до ШОС можуть підтвердити підозри стосовно того, що ШОС є противагою американським впливам у цьому регіоні. Міністр оборони США Дональд Рамсфелд відреагував на запрошення на саміт президента Ірану доволі нервово: «Дивно, що на засідання організації, яка заявляє, що вона проти тероризму, запрошено провідну терористичну націю світу - Іран». Ахмадінеджад буде мати зустрічі віч-на-віч із президентами Китаю та Росії. На саміті також присутні як спостерігачі делегації Індії, Пакистану та Монголії.