Позавчора Європейський Союз подолав спротив Кіпру й увечері дав згоду на початок формальних переговорів iз Туреччиною про її членство в ЄС, повідомила в Люксембурзі своїх колег по ЄС міністр закордонних справ Австрії Урсула Пласснік. Наразі узгодження позицій між Анкарою та Брюсселем йде лише по першому, найбільш «нейтральному» з 35 розділів, який стосується науки та техніки. Позавчора зранку ще не було впевненості, що акцесійні переговори розпочнуться. Грецька частина Кіпру зі столицею в Нікосії, яка є членом ЄС, десятиліттями перебуває у стані «холодної війни» з Туреччиною, яка не бажає офіційно визнати республіку грецьких кіпріотів, оскільки Нікосія, зі свого боку, не хоче визнавати республіку турків-кіпріотів, сепаратистське утворення, яке Туреччина відірвала від решти острова 1974 року.
Республіка Кіпр розраховувала, що своїм спротивом змусить Анкару помітити себе. Кіпр також вимагає допуску своїх кораблів та літаків до турецьких морських та повітряних портів. У підсумку, Кіпр був змушений задовольнитися тим, що офіційний Брюссель ще раз нагадав Туреччині, що вона взяла на себе зобов'язання визнати цю країну-члена ЄС і повинна дотриматися його.
На засіданні в Люксембурзі міністри закордонних справ ЄС також говорили про подальше розширення ЄС. Франція, Німеччина та кілька інших країн «старої Європи» висунули новий критерій під назвою «абсорбційна здатність» ЄС, тобто здатність Союзу розширюватися за рахунок нових країн. Проти запровадження такого критерію, як формальності, що може обмежити або й узагалі припинити це розширення (адже «абсорбційна здатність» сьогодні є, а завтра її немає) виступили нові члени ЄС, передусім Польща. Речник МЗС Польщі Анджей Садош пояснив: «Запровадження «абсорбційної здатності» як нового критерію означало б зачинення дверей перед Україною». Засідання в Люксембурзі було присвячене насамперед питанням підготовки до саміту ЄС, який розпочнеться завтра в Брюсселі.