Позавчора турецькі митники затримали в протоці Босфор британське судно Scanscot, на борту якого виявили нібито незадекларовану зброю. Судно прямувало через протоку Босфор транзитом з одного з українських портів в Об'єднані Арабські Емірати. Увагу босфорських митників привернули шість багатоцільових бронемашин і двадцять ящиків зі зброєю. Усе б ще й нічого, але турки стверджують, що вантаж зброї не був задекларований відповідним чином, що є порушенням цілої низки міжнародних угод, які регулюють прохід через чорноморські протоки. Згодом з'ясувалося, що британці лише транспортували броню, адже відправником вантажу є українська компанія, а одержувачем - американська.
Утім учора по обіді бронемашини на судні лишалися у підвішеному стані. Міністерство закордонних справ України повідомило, що судно під британським прапором тимчасово знято з рейсу до отримання рішення компетентних органів Туреччини. За словами речника МЗС Василя Філіпчука, на борту Scanscot перебуває восьмеро українців, із ними підтримують зв'язок, i при необхідності їм буде надано консульсько-правову допомогу. Втім відомо, що капітан судна відмовився повідомити, хто є власником вантажу. Пан Філіпчук каже, що зараз триває робота між відправниками, транспортною компанією та отримувачами вантажу стосовно встановлення всіх аспектів його оформлення.
У той же час неофіційне джерело в «Укрспецекспорті» висловило УНІАН думку, що
скандал із затриманням цього судна є черговою спробою дискредитації України на міжнародному ринку озброєнь. Дійсно, Україна в особі одного з підприємств-експортерів «Укроборонсервісу» (що є дочірньою структурою Державної кампанії «Укрспецекспорт») виконує абсолютно легальний контракт з поставки американській фірмі військового майна. Ця операція реалізована на умовах, при яких замовник сам відповідає за доставку вантажу, при цьому військове майно призначалося для Іраку.
«Комусь не подобається активність України на ринку зброї в цілому, і на іракському ринку зокрема, тож акценти робляться на зчиненні галасу навколо українських поставок, коли на розгляд йде до декількох днів, які можна активно використовувати для дискредитації державної системи військово-технічної співпраці», - вважають в «Укрспецекспорті». Джерело агентства додає, що це вже другий випадок в поточному році, коли наміри дискредитувати Україну пов'язані з військово-технічною співпрацею зі США. Нагадаємо, що два місяці тому митники Сянгана (Гонконга) на кілька днів затримали контейнер із бойовим літаком, який був легальним, а не контрабандним вантажем.
Про те , що Україну нама-гаються скомпроментувати каже i мiнiстр оборони Анатолiй Гриценко: «Конкуренцiя на ринку оззброєнь дуже велика тож думаю, тут не обiйшлося без наших конкурентiв».
ДО РЕЧІ
Україна посідає 6-те місце в світі за обсягами експорту зброї за останні 5 років. Такі дані оприлюднив Стокгольмський міжнародний інститут досліджень миру (СІПРІ), повідомляє «Дойче Велле». За підрахунками СІПРІ, Україна за період від 2001 до 2005 років продала зброї на світовому ринку на суму 1,8 млрд. євро. Перше місце у списку експортерів зброї посідає Росія, яка в період з 2001 по 2005 рік отримала від торгівлі зброєю майже 23 мільярди євро. На другому місці США, далі з великим відривом ідуть Франція, ФРН та Великобританія. У своїх підрахунках СІПРІ користувався офіційними джерелами, зазначає УНІАН.