Півроку тому маститі вірусологи та епідеміологи прогнозували весняний спалах пташиного грипу серед домашньої птиці в Україні - мовляв, перелітні птахи просто не зможуть не занести заразу на територію держави, через яку пролягає більшість міграційних маршрутів диких пернатих. Схоже, ці прогнози вже починають потроху збуватися - від «того самого» H5N1 загинули кури й гуси в невеликому селі Піски, що на Сумщині. Сьогодні там працюють «бригади зачистки»: рятувальники вивозять із господарств пернату живність, обіцяючи селянам компенсацію за кожну дзьобату голову, медики роблять подвірні обходи, а правоохоронці слідкують, щоб «грипозна» курка не виїжджала за межі зони нагляду. Про те, чому селяни неохоче здають птахів, чому село не спить вночі, хто і навіщо там ходить «козячими стежинами»,
Як розповів на вчорашній прес-конференції у Києві Головний державний санітарний лікар України Сергій Бережнов, коли в селі Піски почали здихати кури й качки, матеріали птахів відразу ж відправили на експертизу. Побоювання ветеринарів щодо причини загибелі пернатих, на жаль, підтвердилися - 11 червня Державний департамент ветеринарної медицини повідомив, що птиця була заражена вірусом грипу H5N1. Втішати може тільки те, що в радіусі п'яти кілометрів навколо села немає інших населених пунктів, тому садовити на карантин довелося тільки одне село на півтисячі дворів, у якому живе 1 100 людей.
Наступного дня до Сумської області прилетіла міжвідомча робоча група Координаційної ради з питань протидії високопатогенному грипу птиці та запобігання пандемії грипу у складі представників МінНС, МОЗу та Мінагрополітики. За словами пана Бережнова, протягом наступної доби медики оглянули все населення Пісків, взяли під особливий контроль мешканців 12 подвір'їв, які контактували з хворою птицею, влаштували подвірні обходи (двічі на день), на крайній випадок приготували в обласній та районній лікарнях ліжка для людей, які могли б заразитися грипом від курей.
Робоча група вирішила знищити абсолютно всю птицю, яку тримали в господарствах мешканці села (а це більше семи тисяч голів). За даними прес-служби МінНС, рятувальники створили п'ять груп для вилучення свійської птиці у мешканців, визначили й облаштували місце для знищення пернатих.
Міністр з питань надзвичайних ситуацій Віктор Балога повідомив, що до кінця вчорашнього дня у селян мали вилучити всю заражену пташиним грипом птицю: «Для місцевих жителів такий розвиток подій був несподіваним, тому назустріч працівникам МінНС пішли не всі, і в перший день вдалося зiбрати з подвiр'їв лише близько 25 відсотків птиці», - сказав пан Балога. Відсутність особливого ентузіазму пояснюється легко - якщо у Криму бригади відразу ж видавали селянам гроші за зданих птахів, то на Сумщині господарям доведеться почекати, поки український уряд виділить області кошти на відшкодування збитків. Як додав Сергій Бережнов, не всі селяни вірять, що отримають обіцяну обласним керівництвом компенсацію (20 гривень - за курку, 36 - за качку, 60 - за гуску і 90 - за індика), тому й намагаються прилаштувати чубатурок по-іншому: «Вдень бригади почали вилучати птицю, а вночі село не спало - люди забивали курей на консерви, готували гусячий паштет, хоч і пояснювалось, що цього робити не можна - вірус може жити і в банці! З кримського досвіду скажу - почувши про пташиний грип, до села приїжджали ділки, які скуповували курей та гусей мало не по гривні за голову, і деякі селяни продавали, бо це «живі» гроші, які пропонували відразу. І хоча на в'їзді-виїзді до села стоять карантинні пости, «козячі стежини» міліція не перекрила, а по тих стежинах можна було не одну курку вивезти...»