Суть претензії журналіста видання «Права людини» до Президента Віктора Ющенка - невчасне надання інформації. Юрій Чумак, керуючись своїми професійними потребами, просив надати йому назви та вихідні дані документів, на яких чинний Президент та його попередник поставили гриф «Не для друку». Прохання журналіста так і залишилося без відповіді, тож Чумак, не довго думаючи, звернувся до суду, зазначивши у позовній заяві символічну суму - 3 гривні 40 копiйок. Суд задовольнив претензію позивача, але сам ініціатор прецеденту на досягнутому зупинятися не збирається. І має намір звернутися вже до Апеляційного суду, аби нарешті отримати потрібну інформацію, що стосується закритих документів.
Як повідомляє «Українська правда», в Україні існує правозахисний альянс «Майдан», що ось уже 10 років веде кампанію за розкриття всіх незаконно засекречених офіційних документів. За останні роки правозахисники домоглися оприлюднення назв спочатку 96 постанов, що були засекречені урядом Януковича. Всього ж завдяки цій організації суспільство дізналося про 295 таких актів, на яких гриф «Не для друку» ставили ще з 2001 року.
Правозахисники відзначають, що у справі секретної документації лідерство утримує Президент Кучма - він видав близько 900 актів iз таким грифом. Прем'єр Янукович не дотягнув і до сотні, Президент Ющенко підписав 44 «секретні» документи, Прем'єр Тимошенко - 15, а Прем'єр Єхануров - жодного.