За статистикою, блискавка нечасто влучає в людей, однак від її удару у світі щороку гинуть близько трьох тисяч осіб. Українські рятувальники нагадують про правила безпеки, якщо гроза захопила на природі:
1. Негайно позбудьтеся всіх металевих предметів, які є на вас чи при вас. Лопати, сокири, ножі, браслети, навіть годинники покладіть у захищеному місці подалі від себе.
2. Не можна ховатися від дощу під високі дерева (особливо ті, які ростуть поодиноко). Що цікаво: найнебезпечнішими з них є дуб, тополя, ялина, сосна. Дуже рідко блискавка влучає у вербу і клен, а найменш вірогідна її атака на кущі та низькі деревця.
3. На відкритому просторі краще присісти в суху яму, траншею. Тіло повинно мати якнайменше точок дотику із землею, тому не лягайте на землю, а сядьте, трохи нагнувши голову.
4. Якщо вас двоє, троє чи більше - не скупчуйтеся в укритті, а ховайтеся поодинці, бо розряд перебігає через контакт людських тіл.
5. Під час грози припиніть прогулянку на велосипеді або верхи на коні. Велосипед поставте якнайдалі від себе, а коня прив'яжіть до низького дерева.
6. Під дощем не можна бігти. Якщо ви їдете в автомобілі, то треба зупинитися і не виходити з салону. Як правило, у нерухомий автомобіль чи потяг блискавка не влучає.
7. Небажано купатися під час грози, краще бути на березі в наметі. Якщо гроза застала вас на човні, необхідно негайно гребти до берега (на воді людина залишається найвищим об'єктом). Якщо це зробити неможливо, то слід сидіти нерухомо, пригнувшись і витягши з води весла.
Як поводитись, якщо під час сильної грози ви перебуваєте у приміщенні?
1. Негайно зачиніть усі двері, кватирки, вікна і відійдіть подалі від них. Тримайтеся на відстані від електроприладів, труб, взагалі будь-яких металевих предметів.
2. Не користуйтеся водогоном, у жодному разі не слід митися у ванні.
3. Не користуйтеся телефоном, а за великої потреби робіть це швидко, одразу ж після чергового грозового розряду.
4. Не рекомендується під час грози сидіти на горищі. Якщо у вашого радіо чи телевізора на даху є індивідуальна антена, то її треба відімкнути від приладів.
Що робити, коли кульова блискавка потрапила через кватирку до вашого будинку?
1. Насамперед треба спинитися, зачаїти дихання і не рухатись. Не варто робити різких рухів і втікати - так можна викликати повітряний потік, по якому згусток енергії полетить просто за вами.
2. Тримайтеся подалі від електроприладів та електропроводки, не торкайтеся металевих предметів і постарайтеся залишити це атмосферно-електричне явище на самоті. Блискавка може залишити після себе дірку у дверях, а може лише запах озону.
3. Добре було б встигнути взяти в руки який-небудь предмет (не металевий) та виставити перед собою. Якщо блискавка «прилипне» до нього, обережно покладіть предмет на землю і дуже повільно вийдіть із приміщення.