Прем'єр-міністр Литви Альгірдас Бразаускас позавчора повідомив, що він і його кабінет подали у відставку після виходу з урядової коаліції найбільшої партії. З коаліції вийшла Партія праці російсько-литовського бізнесмена Віктора Успаських, яку звинувачують у фінасових та владних зловживаннях, державному рекеті, хабарництві та зв'язках із російською розвідкою. Віктор Успаських утік до Росії ще два тижні тому, відразу ж потому, як Департамент безпеки держави (відповідник нашої СБУ) оголосив, буцiмто вже знайшов докази, що партія Вiктора Успаських створювалася, розкручувалася та фінансувалася російськими спецслужбами. Готівка потрапляла безпосередньо в руки Успаських. Партія праці мала п'ять із 14 міністерських портфелів. «УМ» уже повідомляла про затяжну урядову кризу в Литві. На початку травня в Партії праці стався розкол, у результаті якого правляча коаліція втратила більшість у Сеймі, який нараховує 141 депутата.
«Такої важкої ситуації в уряді ще не було. Після розколу в Партії праці ми втратили більшість, що дуже ускладнило роботу Сейму і уряду. Уряд меншості не є стабільним», — пояснив у інтерв'ю Литовському радіо мотиви відставки прем'єр-міністр. 73-річний Бразаускас, який є лідером литовської Соціал-демократичної партії, заявив після зустрічі з президентом Литви Валдасом Адамкусом, що його партія не бажає брати на себе відповідальність за формування нової коаліції. Бразаускас, колишній компартійний апаратчик, який у часи горбачовської «перебудови» перейшов на позиції незалежності, очолював уряд із 2001 року. Це був 13-й уряд Литви з часу відновлення країною 1991 року незалежності. В 1993—1998 роках Бразаускас був президентом.
Литовські аналітики вважають, що процес створення нової коаліції буде довгим і, найімовірніше, може закінчитися достроковими парламентськими виборами. Вчора жодна з парламентських груп не взяла на себе ініціативу та відповідальність за формування нової коаліції. Згідно з Конституцією, президент упродовж 15 днів після відставки уряду повинен представити Сейму кандидатуру нового глави уряду. Наразі обов'язки прем'єр-міністра доручено виконувати міністру фінансів, представнику соціал-демократів Зігмантасу Бальчютісу. Політично-урядова криза не буде мати значного впливу на міжнародні позиції Литви як члена НАТО і ЄС.