Невід'ємним атрибутом сучасного пейзажу навколо малих і великих міст стали розкішні кількаповерхові хатинки — палаци, в яких розкошують нові українці. Нерідко грошовиті власники зводять ці маєтки на прихопленій за допомогою несумлінних посадовців земельній ділянці незаконно. Втім здебільшого кричущі факти стають хіба що предметом обурливих розмов трудового люду, від яких «крутим» хлопцям ні холодно ні жарко. Бо правоохоронці зухвалі оборудки не завжди вміють помічати.
У подолян надія на грунтовну ревізію земельних зловживань, схоже, зажевріла. Днями прокуратура Хмельниччини за матеріалами відділу державної служби боротьби з економічними злочинами обласного управління внутрішніх справ порушила кримінальну справу за ознаками кількох статей КК України (зловживання владою або службовим становищем, умисне нищення, руйнування чи псування пам'яток історії або культури) відносно посадовців управління культури облдержадміністрації, Хмельницької РДА та райуправління земельних ресурсів. Ідеться про те, що чиновники у період 2003—2004 рр. оформили громадянинові С. документи і передали у приватну власність, з видачею відповідних державних актів, земельну ділянку, що розташована на території Лісогринівецької сільської ради. Хоча, зазначив у коментарі «УМ» начальник Центру зв'язків із громадськістю обласної міліції Віктор Коверзюк, можновладці достеменно знали, що саме ця місцина перебуває під охороною держави, адже є археологічною пам'яткою. У II—IV століттях нашої ери тут розташовувалися гнізда поселень «Лісові Гринівці». Нині ж унаслідок зруйнування частини стародавніх поселень на цій, прилеглій до обласного центру, території височать два просторі приватні будинки з виритим поруч ставком.
За попередніми оцінками фахівців, державним та громадським інтересам завдано збитків на суму близько 10 мільйонів гривень. Розслідування даної справи триває.
ДО РЕЧІ
На Тернопільщині порушено кримінальну справу за фактом приватизації земельної ділянки з пам’яткою архітектури. Підозрюваними у прокуратурі Збаразького району «проходять» чиновники райвідділу земельних ресурсів та Кобильської сільської ради, яких слідчі обвинувачують у зловживанні службовим становищем, внаслідок чого державі було завдано збитків на суму майже 28 мільйонів гривень. Ця цифра не випадкова, адже саме такою є матеріальна цінність пам'ятки архітектури національного значення «Поселення Кобилля-1», що відноситься до черняхівської культури.
Річ у тім, що у селі Кобилля місцеві чиновники підготували документи, на підставі яких у приватну власність було передано земельну ділянку площею чотири гектари. Як повідомляє прес-секретар прокурора Тернопільщини Леся Долішна, посадовці знехтували тим фактом, що саме на цій ділянці розташована черняхівська культурна пам'ятка. Правоохоронці вчасно завадили проведенню земельних робіт на ділянці, які могли завдати пам'ятці архітектури непоправної шкоди.
Подібна ситуація i в Чернівецькій області, де обласним УБЕЗ порушено низку кримінальних справ за фактами службової недбалості посадовців Кіцманського, Кельменецького, Старожипецького райвідділів земельних ресурсів та Боровецької сільради. Під час розпаювання сільськогосподарських земель тут також надали у приватну власність наділи з пам'ятками археології та культурної спадщини (поселення Черняхівської культури IV століття нашої ери, Траянів вал I століття н. е. та давньоримські поселення ІІ—V століть н. е.). Збитки державі становлять 87 мільйонів гривень.