Переможці і переможені

26.11.2003
Переможці і переможені

Ніно Бурджанадзе — перша за останні 600 років після цариці Тамари жінка на чолі Грузії.

      Тимчасово виконуюча обов'язки президента Грузії Ніно Бурджанадзе вчора скликала спеціальне засідання парламенту, на якому мусили визначити дату проведення дострокових президентських виборів. Таке рішення прийматиме парламент старого складу, оскільки парламентські вибори 2 листопада було визнано сфальсифікованими, тому новий склад парламенту є нелегітимним. Учора Верховний суд Грузії анулював офіційні результати парламентських виборів за партійними списками. Результати голосування по одномандатних округах залишаються дiйсними. Таким чином було задоволено позов виборчого блоку «Бурджанадзе — Демократи» та неурядових організацій «Асоціація молодих юристів» і «Справедливі вибори».

      Ще до оголошення дати президентських виборів з'явилися перші бажаючі позмагатися в них. Це колишній представник президента в Імеретії, що на заході Грузії, 52-річний Теймураз Шашіашвілі та лідер опозиційної партії «Єдність», 63-річний Джумбер Патіашвілі, який уже двічі програвав вибори Едуарду Шеварднадзе в 1995 та 2000 роках. Але найсерйозніший кандидат, 35-річний лідер опозиції Михайло Саакашвілі, наразі не прийняв рішення про участь у виборах.

      У понеділок за участі Ніно Бурджанадзе відбулося перше після відставки Шеварднадзе засідання Ради безпеки. За наполяганням Бурджанадзе та Саакашвілі подав у відставку міністр внутрішніх справ Коба Нарчемашвілі. Виконуючим обов'язки голови МВС призначено його першого заступника Рубена Асанідзе. Голови інших силових відомств заявили про свою лояльність до нової влади та готовність підтримувати стабільність країни до проведення нових виборів. За конституцією Грузії, виконувач обов'язків президента не має права звільняти міністрів та керівників відомств, але може задовольнити їхнє прохання про відставку. У цьому випадку обов'язки «відставників» виконують їхні заступники. Позавчора таким чином також заявили про свою відставку держміністр Грузії Автанділ Джорбенадзе, мери Тбілісі і Поті та уповноважені президента в Гурії, Самцхе-Джавахеті та Імеретії.

      Лідери опозиції в неділю, в день свого тріумфу, заявляли, що парламентські вибори відбудуться одночасно з президентськими, тобто через 45 днiв після відставки президента — так вимагає Конституція. Але вже наступного дня Бурджанадзе зазначила в інтерв'ю Сі-Ен-Ен: «Одночасне проведення двох виборів, як мені здається, є дуже важкою справою». Вона передбачила, що парламентські вибори буде відкладено до квітня чи травня. Дуже важливим завданням нової влади є врегулювання відносин із чільними представниками попередньої. Едуард Шеварднадзе після недільного Ватерлоо наступного дня відвідав католикоса Грузії Ілію ІІ. Невідомо, про що він розмовляв з главою Грузинської церкви, але після зустрічі повалений президент заявив кореспонденту агенції «Рейтер», що припустився певних помилок, що й стало причиною його відставки. Переможців не судять, переможених не карають. Нова влада пообіцяла залишити за Шеварднадзе його резиденцію, надати охорону та всі гарантії безпеки.

      Також намічається щось схоже на хепі-енд у відносинах з автономною республікою Аджарією. Хоча запроваджений її парламентом надзвичайний стан, який, за всіма ознаками, більше нагадує військовий, не відмінено, однак голова республіки Аслан Абашидзе несподівано зробив примирливу заяву, що він припиняє відносини з новим керівництвом у Тбілісі лише до обрання нового президента. Вважають, що впродовж цих 45 днів Абашидзе намагатиметься виторгувати найбільш вигідні умови, за яких він залишився б при владі. Йому, його оточенню та населенню Аджарії, яке живе значно краще від решти Грузії, є що втрачати у випадку військового конфлікту чи громадянської війни. Пам'ятаєте класичну фразу одного з наших депутатів: «Дайте мені один метр кордону, і більше мені нічого не потрібно»? Абашидзе та аджарці мають не один кілометр кордону з Туреччиною, міжнародні порт та аеропорт. Відтак можна зрозуміти, на чому базується благополуччя керівництва республіки та частини її мешканців.

      Якщо новій владі вдалося за день-два повернути країну до буденного життя (у Тбілісі майже ніщо не нагадує про минулі буремні вихідні), то головна «дореволюційна» проблема залишається. Ніно Бурджанадзе заявила, що Грузія стоїть на межі обвалу економіки. Єврокомісія терміново надала Грузії допомогу в розмірі 2,2 млн. євро. Але це лише краплина в морі того, що потрібно.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>