За словами головного онколога держави Ігоря Щепотіна, всі препарати для лікування онкохворих, які існують на ринку, умовно поділяються на три групи: «До першої входять найефективніші препарати, які найчастіше використовуються для лікування онкозахворювань. Препарати другої групи застосовують, якщо пацінт не переносить ліки з першої групи. Вони коштують дорожче. Третя група — супровідні, допоміжні ліки. В усьому світі лікування раку починається з першої лінії, і тільки якщо вони не підходять хворому, медики використовують більш дорогі препарати другої та третьої ліній. На жаль, донедавна в нашій країні цієї системи не дотримувалися — за державні кошти купували переважно дорогі брендові ліки, а їх вистачало тільки для 10—15 відсотків онкохворих. А це дуже мала кількість людей».
Як зауважив головний онколог України, з приходом до влади нової команди онкологи розробили стратегію закупки медикаментів для онкохворих, а скасування 169-го наказу дозволило «збити» ціни на низку медикаментів на 40—60 відсотків порівняно із закупками 2004—2005 років. Завдяки цьому в поточному році держава зможе пролікувати в 3—4 рази більше онкохворих, ніж торік: МОЗ планує перевести на безплатне лікування до 45—50 відсотків онкохворих (замість 10—15) при збереженні тієї ж суми фінансування.
Принагідно медики нагадали, що МОЗ у жодному разі не рекомендує хворим на рак пити БАДи чи звертатися до бабусь-цілительок — рекламні сюжети, які заполонити теле- й радіопростір, не завжди є коректними. «Коли ми почали розбиратсь, давати запити в ЗМІ, виявилося, що йшлося про рекомендації МОЗ Росії чи Білорусі, — говорить керівник прес-служби МОЗ Уляна Лозан. — Ні на пояси із собачої шерсті, ні на біологічно активні добавки, ні на диво-пігулки, які нібито можуть лікувати онкопатологію, ВІЛ/СНІД та інші практично невиліковні хвороби, МОЗ України у жодному випадку рекомендації не давав. Крім того, у нас взагалі немає такої форми, як рекомендація МОЗ! І ліцензії на препарат також не видаються. Є тільки сертифікат або реєстраційне свідоцтво».
Детальніше про заходи програми «Онкологія», про створення Національного інституту раку та про рекламні махінації, що їх «розкопали» представники МОЗу, читайте на шпальті «Здоров'я» наступного вівторка.