Україна вчинила шляхетно, відмовившись від посади Генерального секретаря новоствореної Організації за демократію та демократичний розвиток ГУАМ. Враховуючи те, що штаб-квартира нового ГУАМ розташовуватиметься в Києві, неетично було претендувати ще й на головну посаду в організації. Так вважає міністр закордонних справ Борис Тарасюк.
«Загалом Секретаріат ГУАМ буде нечисленним, складатиметься з восьми осіб, це будуть професіонали з країн ГУАМ, — розповів пан Тарасюк в ефірі «5-го каналу», — Офіс організації розташується в дуже престижному місці — на майдані Незалежності, і всі кияни зможуть побачити штаб-квартиру організації». Нагадаємо, що на установчому саміті ГУАМ було, зокрема, затверджено і положення про Секретаріат, правила і процедури його діяльності.
З-поміж коментарів, що лунають по завершенні саміту, найбільшу хвилю здійняли ті, що стосуються майбутньої зони вільної торгівлі (протокол про наміри створити ЗВТ у межах ГУАМ підписали президенти «четвірки» у вівторок). Так, міністр Тарасюк вважає, що українці купуватимуть товари, імпортовані з країн-членів ГУАМ, за меншими цінами, ніж нині. А скажімо, віце-президент Центру дослідження корпоративних відносин Ростислав Іщенко в інтерв'ю УНІАН висловив тривогу щодо того, що у разі утворення ЗВТ на теренах ГУАМ можуть постраждати наші сільгоспвиробники, оскільки потужнішою стане конкуренція їхніх грузинських та молдовських колег. «Я впевнений, що Грузія та Молдова можуть продати набагато більше вина, картоплі, помідорів, кабачків, перцю тощо», — стверджує пан Іщенко. Водночас, на його думку, сама Україна не зможе суттєво збільшити експорт у ці країни. «Єдине, де український експорт незаперечно виграє, — це Азербайджан. Туди можна постачати труби для газо- та нафтопроводів», — каже Ростислав Іщенко.