У столиці сьогодні очікується «велосипедна» навала — із 8-ї до 9-ї ранку в центрі Києва вiдбудеться соціальна акція «На велосипеді на роботу». Колона з близько 1000 учасників-велосипедистів проїде від Арки дружби народів через площу Льва Толстого до Михайлівської площі, рух на цей час у центральній частині міста перекриють. Так любителі двоколісних «друзів» хочуть привернути увагу до проблем великих міст України, «розвантажити» столицю від заторів і довести людям, що швидше й корисніше для здоров’я рухатися на велосипедах. Цю акцію підтримує Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту, хоча брати участь ніхто з чиновників у велопробігові, очевидно, не буде. Заступник міністра Мирослав Дубчак, наприклад, каже, що переважно «рухається» на велотренажері, а пересісти на справжній велосипед планує лише найближчим часом. Проте до участі в акції долучається чимало бізнесменів, банкірів, журналістів. Серед них — відомий телеведучий Юрій Макаров, який їздити на роботу на велосипеді почав ще у 1978 році. Отримали, до речі, всі учасники відповідні правила руху, охоронятиме їх під час пробігу міліція.
«Мета нашої акції — принаймні показати, що ми є, — каже її учасниця Вікторія Єсауленко, директор проектів радіостанції «Європа Плюс Україна», — що велосипедисти на українських дорогах — не зграйка колібрі, не диваки з каструлями на головах, а повноцінні учасники дорожнього руху». Велосипедисти також хочуть привернути увагу чиновників до існуючих проблем — відсутності велодоріжок, паркінгів для велосипедів. А ще воліють змінити культуру водіїв, культуру поведінки. «Рухатися столичними вулицями на велосипеді досить небезпечно, — каже учасник акції Євген Карштан. — Водії маршруток ніколи велосипедистів не помічають. Автомобілісти в Україні не ставляться до велосипедистів як до рівноправних учасників дорожнього руху. Мене, наприклад, вже не один раз збивали». А хочуть любителі велосипедів, щоб в Україні було цивілізоване ставлення й умови для них, як у Європі. Але, незважаючи на це, охочих їздити на велосипеді на роботу щороку більшає. Євген, наприклад, вже багато років тому зробив для себе вибір на користь двоколісного друга — приїжджає в офіс на велосипеді, перевдягається там у костюм. І ніколи не запізнюється, до речі, на роботу.
«Місто не придатне до автомобіля. Тим більше з нашими темпами будівництва, — ділиться думками Євген Новиков, організатор акції, — уже зовсім незабаром автомобілем не можна буде рухатися у центрі через суцільні затори. Тому за велосипедами — майбутнє».
Сама ідея подібної акції запозичена з досвіду США. Однак і в Україні вона проводиться не вперше, а вчетверте поспіль. І учасників дедалі більшає. «Восени минулого року нас було 300, — каже Євген , — а цьогоріч бажаючих дуже багато, однак не всіх зареєстрували — футболок не вистачило. Ми навіть не очікували на такий успіх!»
До речі, для любителів велосипедних прогулянок діє у Києві спеціальний велопортал, де вони домовляються про зустрічі. Заступник міністра у справах сім’ї, молоді та спорту Мирослав Дубчак, зі свого боку, обіцяє сприяти розвитку цього виду спорту — ініціювати створення за містом прокату велосипедів, розроблення маршрутів. «Ми підтримуємо подібні акції і вбачаємо у велосипедному русі прекрасний засіб оздоровлення нації», — каже він.