Позавчора в Чорногорії відбувся референдум щодо набуття цією державою у складі міждержавного утворення Сербія і Чорногорія повної незалежності. «Центр з моніторингу», єдина недержавна організація, яка проводила екзит-пол, уже через півгодини після закриття дільниць для голосування повідомила, що за незалежність країни висловилися 56,3 відсотка учасників референдуму. Це при найбільшій за всю історію маленької країни явці виборців — 86,6 відсотка.
Після оприлюднення вже цих, перших неофіційних, результатів на вулиці столиці Чорногорії — Подгоріци — та інших міст країни вийшли десятки тисяч людей, а небо осяяв святковий феєрверк. Народні гуляння з постійним скандуванням «Віва, Црна Гора! Віва, Монтенегро!» (Црна Гора — місцева назва країни, Монтенегро — міжнародна) тривали всю ніч та набрали кульмінації після виступу прем'єр-міністра Чорногорії Міло Джукановича, який учора під ранок повідомив, що після підрахунку 99 відсотків бюлетенів прихильники незалежності набрали 55,5 відсотка голосів, а прихильники збереження союзу з Сербією — 44,5 відсотка. Як повідомляє чорногорська інформагенція МІНА, остаточні результати ЦВК Чорногорії обіцяла оприлюднити через 24 години після закінчення голосування (тобто вчора приблизно о 22.00 за київським часом). Але недорахований один відсоток голосів уже не може змінити загальний результат — країна проголосувала за незалежність. Тож ще цього року на мапі Європи з'явиться нова, 48-ма, країна.
Офіційний Брюссель не приховує, що хотів би мати справу з однією державою, а не двома, відносини між якими після «розлучення» можуть загостритися. Не відомо, як після спаду ейфорії будуть розвиватися події в самій Чорногорії, адже кількість противників незалежності також значна.
Голова Конституційного суду Сербії Слободан Вучетич заявив учора в інтерв'ю сербській інформагенції БЕТА, що, у випадку підтвердження офіційними результатами референдуму перемоги блоку прихильників незалежності Чорногорії, Сербія впродовж кількох днів шляхом внесення змін до «Закону про владу» та проголошенням Декларації про державну незалежність розірве всі існуючі зв'язки з Чорногорією і стане конституційно самостійною державою. «Сербія опиниться у значно сприятливішому міжнародно-правовому та конституційному становищі, ніж Чорногорія, оскільки Конституція Сербії від 1990 року розроблялася за змістом як Конституція незалежної держави з повним державно-правовим наповненням, що надає Сербії можливість без жодних конституційно-правових проблем перейти на статус незалежної держави», — пояснив Вучетич.