Коли до оголошеної профспілками акції протесту залишилося два дні, газівники, Нацкомісія з енергетики та Мінпраці та соціальної політики зібралися на «круглий стіл» в інформагентстві «Інтеpфакс-Україна». Непрошеною гостею з'вилася на цей захід керівник управління соціального захисту Федерації профспілок України(ФПУ) Галина Голеусова, яка зруйнувала й без того не дуже чітку логіку, з якою представники НАК «Нафтогаз України» та Мінпраці будували свою розповідь. Головним болем НАКу, за словами виконувача обов'язків директора з фінасових та інвестиційних питань Ярослава Диковицького, є поки що не затверджений фінплан компанії, а без підвищення тарифів для побутових споживачів це затвердження ніяк не може відбутися. Ідеться про 3,5 мільярда гривень, зазначив він. Саме на таку суму збільшується фінплан НАКу завдяки подорожчанню «блакитного палива».
Нагадаємо, що з 1 травня роздрібний тариф на газ для населення підвищено на 25 відсотків — з 17,5 копійки до 22 копійок за кубометр за наявності лічильника газу й з 19 до 24 копійок за кубометр за відсутності лічильника. Також підвищено граничний рівень оптових цін на природний газ для підприємств комунальної теплоенергетики, теплових електростанцій, електроцентралей і котельних суб'єктів господарювання на 25 відсотків — до 383,4 гривні за тисячу кубометрів з урахуванням ПДВ і тарифів на транспортування і поставку газу. Однак через протидію профспілок уряд розпочав з ними переговори. Тим часом у ЗМІ з'явилася інформація про борг НАК «Нафтогаз України» перед ВАТ «Газпром» (Росія) і компанією «РосУкрЕнерго» (Швейцарія) за поставлений у січні—лютому 2006 року до України природний газ. Цей борг, як повідомляє газета «Дзеркало тижня», становить більш як 413 мільйонів доларів.
Учора пан Диковицький підтвердив цю інформацію. Він також зазначив, що НАК наполягає на дальшому підвищенні ціни на газ: для населення — 414 гривень, для підприємств теплокомуненерго 667 гривень і для бюджетних установ — 650 гривень за тисячу кубометрів. Це, як наголосив представник НАКу, є економічно обгрунтовані ціни. У свою чергу, голова НКРЕ Валергій Кальченко, який також брав участь у «круглому столі», запропонував піднімати їх поступово, впродовж 2006—2007 років. Проте для компенсування підвищення цін на газ і електроенергію в держбюджеті не вистачає коштів, повідомив директор державного департаменту соціального захисту населення та соціальної політики Мінпраці Віталій Мужчинін. За його розрахунками, кількість сімей, які потребуватимуть такого захисту, до грудня 2007 року зросте з нинішніх 300 тисяч до півтора мільйона. У зв'язку з цим, вважає пан Мужчинін, з бюджету потрібно виділити додатково 1,3 мільярда гривень для компенсації подорожчання газу і електроенергії малозахищеним категоріям населення. Оскільки у бюджеті таких коштів немає, то Мінпраці розраховує на кошти стабілізаційного фонду Мінфіну.
У перебігу дискусії з'ясувалося, що для беззбиткової або малозбиткової діяльності НАКу необхідна ціна газу для населення повинна становити 350 гривень за тисячу кубометрів, як зазначив пан Диковицький. Цю думку підтримав голова НКРЕ, пояснивши, що це вартість самого газу, а ще є витрати на транспортування і доставку «блакитного палива» до будинків, тож повна ціна газу ще буде уточнюватися. Він також нагадав,що в Росії для побутових споживачів ціна газу вдвічі вища, ніж в Україні.«Зараз «Нафтогаз України», — заявив Ярослав Диковицький, — активно відключає «блакитне паливо» боржникам серед населення». Водночас Галина Голеусова звернула увагу на те, що не можна підвищувати ціну на газ в країні, в якій 28,7 відсотка населення офіційно вважаються бідними, і в якій малозабезпеченою сім'єю вважається така, в якій припадає 110 гривень на одну особу.