Позавчора новообраний президент Італії Джорджо Наполітано привів до присяги в президентському палаці 61-й повоєнний уряд Італії на чолі з Романо Проді. В складі нового п'ятипартійного лівоцентристського кабінету фактично немає нових облич. Сам Проді десять років тому вже очолював уряд, а до складу кабінету увійшли два інші екс-прем'єр-міністри: колишній комуніст, а тепер член Демократичної лівиці Массімо Д'Алема буде одночасно віце-прем'єром і міністром закордонних справ, а Джуліано Амато, також із посткомуністичної Демократичної лівиці, отримав портфель міністра внутрішніх справ. Колишній мер Рима Франческо Рутеллі з постхристиянської демократичної лівої партії «Маргеріта» («Сороканіжка») сумістить посади віце-прем'єра та міністра культури. Руттелі був кандидатом у прем'єр-міністри 2001 року, але тоді програв вибори Сильвіо Берлусконі. Обидва віце-прем'єри є головами двох найбільших партій у коаліції Проді. Обидва не мають вищої освіти і обидва пройшли дивні процеси політичного переродження. Д'Алема з затятого комуніста перетворився на соціал-демократа та багатія. Рутеллі, колишній радикал, антиклерикал та «зелений», несподівано приєднався до лівого крила християнських демократів.
Важко уявити нормальне функціонування нового уряду, якщо врахувати, що обидва віце-прем'єри мають взаємну неприязнь і в минулому не раз люто суперничали за лідерство в попередній лівій коаліції «Оливкове дерево». На додаток обидва жорстко конфліктували з Романо Проді. Італійські політологи передбачають, що уряд на чолі з трьома ворогуючими політиками не протримається до початку наступного року. Після оголошення складу уряду вже цілком серйозно сприймаються обіцянки Сильвіо Берлусконі створити на базі його «Форца Італія», Демократично-християнського союзу та Національного союзу монолітну та сильну центристську Партію свободи. Берлусконі переконаний, що лише тимчасово втратив владу, а навесні наступного року знову очолить уряд.
Схвальні відгуки отримало лише призначення міністром економіки та фінансів незаперечного авторитета та фахівця в цих галузях, безпартійного Томмасо Падоа Скіоппа. До цього він працював у Раді директорів Європейського центрального банку і ніколи не був урядовцем. Знайшовся портфель і для колишнього прокурора Антоніо ді П'єтро, який вславився на початку 90-х років гучними судовими справами в рамках кампанії «Чисті руки». Тепер він займеться інфраструктурою. В уряді Романо Проді, який завжди виступав за рівні права жінок і чоловіків, знайшлося місце лише для однієї жінки – міністерство охорони здоров'я очолить Лівія Турко з Демократичної лівиці.
За Конституцією Італії, новий уряд після складання присяги ще повинен пройти процедуру голосування вотуму довіри в парламенті. Сьогодні відбудеться голосування в Сенаті, а на початку наступного тижня – в нижній палаті парламенту. Уряд має зібратися на своє перше засідання наступної середи.