Учора в Будинку вчителя відкрився міжнародний фестиваль поезії «Київські лаври-2006», за словами його організатора — поета, головного редактора журналу «ШО» — Олександра Кабанова, «унікальна подія і для старої, і для новітньої історії України». І це далебі не гіпертрофована гордість щасливого батька за своє чадо. Хто пригадає за останній час притомний літературний фестиваль з актуальними сучасними письменниками? Отож.
З 15 по 20 травня в «Квартирі «Бабуїн», у книгарні «Бабуїн», у Будинку вчителя і Будинку актора, на кораблі і в приміщенні Спілки письменників абсолютно безкоштовно столичні мешканці і столичні гості зможуть насититися поезією і навіть перенасититися, бо на шість днів Київ «затоплять» поезією більше ста українських і російських поетів. Але кількість їх — не самоціль і не замазування очей, якість їх кричить сама за себе. Росію представлятимуть Ілля Кормільцев — поет, автор текстів «Наутілуса», головний редактор найрадикальнішого російського видавництва «Ультра. Культура»(під їхнім лого вийшли книжки Чака Поланіка, Уільяма Берроуза, Мішеля Уельбека, Умберто Еко), Аліна Вітухновська — «чорна ікона російської літератури», яка за режиму Єльцина сиділа в тюрмі за звинуваченням у зберіганні і поширенні наркотиків, легендарний панк і мітьок Андрій Родіонов, представники групи мета-метафористів Олексій Парщиков, Іван Жданов і Олексій Чернов, які вперше після розпаду групи спільно виступлять у Києві, поет-дисидент Олексій Цвєтков, депортований із Москви в 1975 році, зараз працює на «Голосі свободи» в Празі. Від України в спарингах і літературних вечорах читатимуть поезію Василь Герасим'юк, Сергій Жадан, Лесь Подерв'янський, цьогорічний лауреат Шевченківської премії Анатолій Кичинський. Поет Олександр Кабанов на публіці вірші не декламуватиме — хоче зекономити час для молодих, якщо й порушить обітницю мовчання, то тільки у вузькому колі. Наприклад, на міжсобойчику за містом, біля ватри, де про братання поетів зніматиме фільм російський канал «Культура». Крім іменитих і маститих, щодня на фестивалі буде працювати «вільний мікрофон» — « умовно для Пушкіна з Житомира і Сосюри з Херсона», — каже «УМ» по телефону заклопотаний Кабанов. — Київ перетворюється на купецьке місто, і ми цим фестивалем хотіли продавити таку ситуацію і встановити середню планку проведення таких заходів. Будуть дві премії «Київські лаври» — приз, роз'єднаний на дві сторони, українську і російську, зроблений класним скульптором Женею Дерев'янком із італійського мармуру, бронзи і скла. Не буду розповідати інтриги, але об'єднуючою частиною цього призу на двох буде бронзовий стіл. Це фестиваль поза політикою, поза рамками сала, газу, меншовартості, кордонів. Тут питання таланту двох великих культур, про які політики і не здогадуються. Як кажуть, політику — політикове... Дасть Бог, зробимо цей фестиваль щорічним».
Закриття фестивалю відбудеться 20 травня на Оболоні в рамках фестивалю художників «Весняний вітер». «Поети читатимуть вірші серед інсталяцій художників і на тлі пафосних оболонських новобудов», — пояснив задум Олександр Кабанов, який виношував ідею «Київських лаврів» півроку, а організував фестиваль за півтора місяця.