Пташиний грип знайшли на Херсонщині. Поки зараза зачепила диких птахів, які гніздяться на невеликому острові в озері Сиваш (поблизу села Стрілкове Генічеського району). Як розповів «УМ» заступник голови Державного департаменту ветмедицини Олександр Вержиховський, 20 квітня місцеві ветеринари помітили, що на острові почали хворіти і гинути баклани. Обстеживши територію, фахівці знайшли близько 60 мертвих птахів. Матеріали відправили на лабораторне дослідження, і Центральна лабораторія ветеринарної медицини, розташована у Києві, виявила в крові бакланів вірус пташиного грипу субтипу Н5. За словами Олександра Вержиховського, повна формула вірусу наразі невідома — уточнення рівня вірулентності штаму грипу ще не закінчилося.
За словами Олександра Вержиховського, від «грипозного» острова до берега — 4 кілометри, тому домашні гуси й качки туди не ходять, а отже, ризик підчепити грип від бакланів у свійської птиці мінімальний. Добре й те, що в найближчих селах немає великих господарств, які вирощують птицю. Втім керівництво Херсонщини вживає запобіжних заходів для того, щоб зараза не розносилася по області, не чекаючи на остаточні результати досліджень. Мовляв, краще перестрахуватись, аніж допустити, щоб небезпечний для людини H5N1 (якщо це буде саме цей штам) потрапив до селянського подвір'я. Як розповів «УМ» заступник начальника Херсонського облуправління ветмедицини Олександр Остапчук, ще 21 квітня на систему островів, де знайшли бакланів, наклали карантинні обмеження. Зараз у чотирьох селах, які увійшли до «зони ризику» (Приозерне, Стрілкове, Генгорка і Щасливцеве), проводяться подвірні обходи для виявлення хворих птахів чи людей, а на виїзді з району працюють міліцейсько-карантинні пости (з чотирьох сіл тимчасово не дозволяється вивозити продукцію птахівництва). За словами Олександра Остапчука, якщо баклани більше не хворітимуть, через 21 день із системи островів озера Сиваш знімуть усі обмеження.
А ТИМ ЧАСОМ...
Після майже тримісячної перерви Одеський зоопарк знову відчинив свої двері для відвідувачів. Уже з дев'ятої ранку біля воріт парку зібралися дорослі з дітьми, яким не терпілося прогулятися серед кліток з тваринами. Втім одесити, які першими побачили зоопарк після закінчення карантину, не могли не помітити деяких змін: пеліканів та фламінго вже не можна годувати з рук, як це було раніше, а на маленьких ставках більше не плавають качки та лебеді.
Нагадаю, що наприкінці лютого в Одеському зоопарку почали масово гинути фазани. Експертиза підтвердила, що причиною смерті пернатих став вірус пташиного грипу, який зміг потрапити на територію парку, швидше за все, завдяки голубам чи горобцям, зараженим цією болячкою. Отримавши лабораторні дані, одеський виконком закрив зоопарк на безстроковий карантин, оголосивши територію зоною підвищеної небезпеки захворювання на пташиний грип.
За словами працівників зоопарку, усі вольєри, в яких утримується птиця, тепер «зашиті» в дрібну сітку, через яку «навіть горобець не пролізе», а у відкритих водоймах, на яких неможливо було забезпечити повну ізоляцію від диких пернатих, птахів взагалі не буде. Вивільнені місця керівництво зоопарку заповнюватиме іншими тваринами. Так, найближчим часом із Харкова, Ялти й Києва до Одеси приїдуть кілька дикобразів та косуль (цих граціозних копитних мешканці «перлини біля моря» не бачили більш нiж 10 років). Крім того, в місті нарешті з'явиться свій кенгуру — після закінчення карантину зоопарк отримає довгохвостого астралійця.
Втім серед птахів поповнення не буде, хоч парк і втратив півсотні цінних екземплярів, яких скосив пташиний грип. Для початку треба влаштувати пернатих, які раніше плавали у ставках, стверджує співробітник зоопарку Ігор Бєляков. Тож зараз одесити ламають голову над тим, де поселити водоплавних мешканців зоопарку, щоб і гусям-лебедям комфортно жилося, і відвідувачі могли за ними поспостерігати, і дика качка не «підкинула» ненароком високопатогенного грипу...