Рівень підтримки британцями прем'єр-міністра Тоні Блера впав до 26 відсотків — такі результати опитування подала вчора лондонська газета «Дейлі Телеграф». Це найгірший показник серед усіх британських прем'єрів із 1968 року. Не краще виглядає і правляча Лейбористська партія, яку, за результатами опитування газети «Таймс», підтримують лише 30 відсотків громадян. Слабнуча популярність Блера та лейбористів є передусім результатом їхнього рішення про участь в іракській війні на боці США.
Оскільки лейбористи ще й гучно програли останні місцеві вибори, то посади втратили міністри внутрішніх та закордонних справ Чарльз Кларк та Джек Стро. Значно урізано урядові повноваження віце-прем'єра Джона Прескотта. Таким чином Блер прагне відвести грім критики за невдале урядування від себе. Формальною причиною відставки Кларка стало те, що він виявився скомпрометованим справою випадкового звільнення небезпечних закордонних злочинців, які підлягали депортації з Великої Британії. Прескотта позбавлено повноважень за його гучний любовний роман зі своєю секретаркою. А Стро втратив посаду здебільшого через те, що він був головним прихильником якомога активної участі Британії в іракській операції. За що тепер і поплатився.
6 травня новим главою МЗС призначено Маргарет Бекетт, яка політично віддана Тоні Блеру. Вона раніше очолювала міністерство екології та сільського господарства. А ще раніше була спікером палати громад британського парламенту та автором низки важливих процедурних змін. Свого часу вона навіть змагалася з Блером за лідерство в Лейбористській партії. Британські ЗМІ наголошують, що завдяки своїй репутації скромної людини Бекетт може дещо виправити імідж лейбористів. Так, усі відпустки вона проводить з чоловіком у звичайному кемпінгу, що різко контрастує з екзотичними подорожами родини Блерів.
Не варто сподіватися, що нова пані міністр негайно виведе британські війська з Іраку, але поступовий відхід від дотеперішньої іракської політики відбуватиметься. Гірше — зі співпрацею з ЄС. У 70-х роках пані Бекетт була запеклим противником вступу Великої Британії до ЄС, а тепер її відносини з Брюсселем можна охарактеризувати як байдужі: ні любові, ні ненависті. Натомість позавчора Маргарет Бекетт рішуче розвіяла інші підозри, коли заявила: «Не існує жодних планів військових ударів по Ірану». Але при цьому дипломатично зауважила в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, що таку акцію все ж можна собі уявити.
Тоні Блер у відставку не збирається, але заявив наразі лише те, що дасть своєму спадкоємцю достатньо часу на підготовку до наступних парламентських виборів, які повинні відбутися у травні 2010 року. Але в Британії вважають, що вони відбудуться достроково, 2009 року. Найвірогіднішим наступним прем'єром оглядачі називають нинішнього міністра фінансів Гордона Брауна.