Неформальна зустріч міністрів закордонних справ НАТО, яка відбувалася вчора в Софії, розпочалася... iз землетрусу. Перший поштовх силою 3,7 бала за шкалою Ріхтера стався позавчора о 15. 38, потім — ще кілька, меншої сили. Голова Національної ради оборони Болгарії Румен Міланов заспокоїв високих гостей тим, що національний палац культури (НПК), в якому відбувалися засідання та пресові конференції, розрахований витримати землетрус силою 8 балів. Учасники зустрічі дещо розслабилися і почали жартувати, що землетрус привезла з собою держсекретар США Кондоліза Райс, літак якої приземлився в Софійському аеропорту за 23 хвилини до першого поштовху.
Натомість не стали «землетрусом» антинатовські протести, що їх влаштували в Південному парку Софії тисячі активістів націоналістичної партії «Атака». Вони протестували проти розміщення в їхній країні військових баз США та НАТО. Договір про надання в оренду США болгарських баз був підписаний учора.
I на самій зустрічі голів МЗС землетрусів теж не сталося, хоча гарячих тем не бракувало. Йдеться передусім про дискусії стосовно ядерних амбіцій Ірану та присутності миротворчих контингентів НАТО в Косові та Афганістані. В Афганістані впродовж останніх місяців знову розгорається військовий конфлікт із партизанами-талібами та іншими радикальними угрупованнями, зростає кількість жертв серед військовослужбовців Альянсу. Контингент НАТО в Афганістані вирішено збільшити з теперішніх дев'яти до 16 тисяч бійців. Кондоліза Райс застерегла, що її країна не виключає застосування сили щодо Ірану. Інтерес викликала прийнята в перший день засідання постанова про глобальну стратегію НАТО. Альянс прагне налагодити «партнерські відносини» з Австралією, Японією, Південною Кореєю та, можливо, іншими країнами Південно-Східної Азії, які шанують засади демократії. Таке рішення особливо лобіювали США та Велика Британія, які вважають, що така співпраця полегшить виконання миротворчих місій, наприклад, в Афганістані.
Хоча речник НАТО і застеріг, що на саміті в Ризі в листопаді-2006 жодна країна не отримає офіційного запрошення на вступ, але в Софії держсекретар США Кондоліза Райс активно переконувала міністрів до прийому в НАТО найближчим часом України.
ПРЯМА МОВА
Керівник МЗС України Борис Тарасюк на спільній прес-конференції з Генсеком НАТО Яапом де Хоопом Схеффером, що відбулася вчора у Софії після засідання Комісії Україна—НАТО, заявив про сподівання на те, що Україна долучиться до Плану дій щодо членства вже нинішнього року. А вже наступним кроком потому може стати запрошення нашої держави до переговорів щодо вступу в НАТО, нагадує п. Тарасюк. Він запевнив, що, незважаючи на те, якою буде конфігурація майбутнього уряду курс України на євроатлантичну інтеграцію незворотний. «Партії, які використовували під час виборчої кампанії антинатовську риторику, не потрапили до Верховної Ради», — цитує міністра УНІАН.