В очікуванні одного з найбільших християнських свят, Воскресіння Христового, переважна більшість із нас звично наводить лад у домі, на подвір'ях та цвинтарях , купує обновки, готує ритуальні страви та різну смакоту. Лише впоравшись з усіма тими клопотами, ми із спокійною душею прямуємо до церкви. А що ж там? Чи й у храмах є якісь обов'язкові приготування до Великодня? Поцікавитись цим власний кореспондент «УМ» вирішила в одному із найкрасивіших і найстаріших храмів Тернополя — Катедральному соборі Непорочного зачаття Пресвятої Богородиці, завітавши туди вранці Чистого четверга.
Чесно кажучи, думала, що і там побачу, як звично для цього дня всі щось миють-метуть-витирають. «Згідно iз каноном про недопущення того, що несумісне зі святістю місця, церкву утримують якнайчистішою завжди, а не лише перед великими святами, — відповів співробітник собору отець Сергій, — тому генерального прибирання саме сьогодні ви не побачите. Взагалі ж у дуже великих соборах цим займаються спеціальні працівники, а в таких, як наш, — члени церковного братства, так званої «десятки». Вони і збираються ще задовго до Великодня, аби вирішити, що саме в храмі потребує термінової заміни чи ремонту, що треба придбати. А от святого престолу і речей, які там є, мають право торкатися тільки священики та монахині». До нас підійшла сестра Олімпія, відповідальна за порядок та чистоту, зокрема, у непублічній частині храму — так званому захристі. Вона розповіла, що ікони, наприклад, протирають шматком марлі чи ганчіркою зі звичайної тканини, які ні для чого більше вже не використовують . Для церковного посуду — чаші, дискосу — шиють спеціальні рушнички з білої чи червоної тканини. А священицькі ризи вона пере вдома у ванні (бо пральні при храмі немає) за допомогою відомого простого засобу «Персіл». «Правда, — каже сестра Олімпія, — перед пранням їх треба обов'язково тричі прополоскати в чистій воді, виливши її потім не будь-куди, а лише на землю, по якій люди не ходять — квіткову клумбу, наприклад». До речі, при вході та навколо майже всіх церков Тернопільщини до Великодня розбивають клумби — відбувається наче своєрідне змагання на кращий квітник. Біля Катедрального собору Тернополя робити це непотрібно — він розмiщений у самому центрі, тож поряд — чудові клумби міського зеленого господарства.
Усередині Катедри, як називає цей храм більшість тернополян, наразі зовсім не милує око «скелет» височезних риштувань. Нікуди вони не подінуться і на Великдень, бо дуже ще багато роботи над новим настінним розписом «Тайної вечері». Після того як одна з місцевих газет написала, що обличчя зображуваних там апостолів начебто будуть «списані» з деяких відомих тернопільських достойників, очікування завершення розпису одержало інтригу. Особливо всіх цікавить, з кого буде «змальований» Іуда...
«Сьогодні маєте можливість побачити, як владика єпархії обмиває, витирає і цілує ноги священикам, — каже сестра Олімпія. — Тридцять років те бачу, а не перестаю хвилюватись і розчулюватись!» Дійство на згадку євангельської події, коли Ісус Христос обмивав ноги своїм апостолам, «впокорившись і понизившись, аби всіх спасти» — символ істинної любові до ближнього — справді було вражаючим.
А виходила я з собору повз довжелезну чергу тих, хто чекав, аби висповідатись перед священиком. Цими днями такі черги — у всіх церквах Тернополя. Адже найголовніше у передвеликодніх приготуваннях, як сказав мені отець Сергій, — це належно підготувати Душу.