Те, чим Євросоюз залякав українців, які люблять подорожувати або працюють в європейських країнах, ймовірно, не справдиться. Зокрема, подорожчання віз для в'їзду на територію країн-членів ЄС не стосуватиметься деяких держав, які межують із кордонами Союзу. Про це повідомила інформагенція «Ліга». Нагадаємо, що підвищення вартості віз ініціювала Франція, яка вводить нову пропускну систему на своїх кордонах, і це вимагає додаткових вкладень.
Очікується, що рішення щодо подорожчання з 35 до 60 євро на короткострокові візи тривалістю до трьох місяців буде прийматися наступного тижня. Нові правила набудуть чинності з початку 2007 року. Зміни не торкнуться не лише України, а й Росії та кількох Балканських країн. Усім їм надано відстрочку для проведення переговорів. Не подорожчають візи і для в'їзду у Великобританію та Ірландію, які самостійно встановлюють візовий режим.
Водночас днями з'явилася інформація, що ЄС може позбавити нас безкоштовного в'їзду в сім країн, між якими з Україною існує асиметричний візовий режим. Зокрема, це Литва, Латвія, Естонія, Польща, Румунія, Чехія, Словаччина, громадяни яких мають право приїжджати до України без оформлення віз. «На жаль, делегація ЄС ставить питання про відміну цього режиму (асиметричного. — Авт.) для українських громадян із цими сімома країнами, що не викликає в нас захоплення», — цитує УНІАН українського міністра закордонних справ Бориса Тарасюка. Адже, за його словами, більшість українців відвідує вищезгадані країни. Міністр наголосив, що необхідно провести серйозні переговори, і висловив надію, що ЄС «отримає новий мандат, який передбачатиме визнання цієї реальності».
У коментарі «УМ» пан Тарасюк також висловив сподiвання на Європарламент. Він нагадав, що питання асиметричного режиму між Україною і сімома країнами ЄС «знайшло своє відображення» в резолюції, прийнятій на початку квітня. Зокрема, за словами міністра, там міститься заклик до делегації ЄС поважати двосторонні домовленості між Києвом та сімома державами щодо безоплатних віз для громадян України.
Власне, як з'ясувалося, саме бажання ЄС скасувати асиметричний режим і стало однією з причин затягування переговорного процесу між Євросоюзом та Україною щодо спрощеного візового режиму для наших громадян. Нагадаємо, що ці переговори розпочалися в листопаді минулого року. Очікувалося, що вже 3 березня завершиться основний їхній етап і надалі почнеться процес підписання відповідної двосторонньої угоди. Однак, як розповів Борис Тарасюк «УМ», «ми не досягли остаточної домовленості щодо деяких елементів цієї угоди, і це питання було однією з причин, чому ми не погодилися на пропозиції Євросоюзу».