Біля будівлі Міністерства закордонних справ України вчора зібралася велика кількість авто з прапорцями різних країн. Так міністр Борис Тарасюк скликав до себе послів із країн-членів ОБСЄ, аби розповісти про стан виконання «Плану Ющенка» щодо врегулювання придністровського конфлікту. Нагадаємо, що його прийняли рік тому і схвалили сторони конфлікту, а також Росія, ОБСЄ, ЄС та США. Усі вони стали учасниками майбутнього переговорного процесу щодо Придністров'я у форматі «5+2».
Тарасюк учора потішив гостей новиною, що переговорний процес, який з різних обставин тимчасово припинили, нарешті поновлять. У травні, зокрема, планують його п'ятий раунд. Про це позавчора домовилися в Москві учасники переговорів (але без присутності самих сторін конфлікту). Зараз до Тирасполя та Кишинева буде надіслано запит на участь у травневому засіданні. Зауважимо, що після скандалу, коли придністровська влада спровокувала блокування пропускних пунктів на українсько-молдовському кордоні як протест проти введення Києвом та Кишиневом нових митних правил, президент невизнаної республіки Ігор Смірнов заявив, що відмовляється від подальшої участі у переговорах у форматі «5+2», оскільки Україна нібито стала учасником конфлікту. Однак, як зауважив у коментарі «УМ» заступник міністра закордонних справ та спеціальний представник МЗС України у придністровському питанні Андрій Веселовський, заяви Смірнова часто суперечать одна одній, мовляв, спочатку він говорить одне, а за кілька місяців зовсім інше.
У Москві учасники зустрічі також дійшли згоди, що надалі єдиною основою для врегулювання придністровського конфлікту знову буде «План Ющенка». Однак зауважимо, що згідно з ним, за рік часу від його прийняття у самопроголошеній республіці мали відбутися демократичні парламентські вибори за участі ОБСЄ. Але вибори відбулися вже у грудні минулого року без міжнародних спостерігачів і в результаті світ їх не визнав. У відповідь на запитання «УМ» міністр Тарасюк заявив, що сторони переговорного процесу надалі добиватимуться проведення нового волевиявлення придністровців. Але коли ці вибори відбудуться, притому що Тирасполь не висловлює жодного бажання їх проводити, наразі сказати важко.