Уряд знову лізе в кишені громадян, штучно створюючи «бюджетну проблему-237»

22.11.2003
Уряд знову лізе в кишені громадян, штучно створюючи «бюджетну проблему-237»

      «Такого зухвалого рішення, яке протягувалось свідомо, я ще не пам'ятаю!» — обурено заявив представник Бюджетного комітету ВР, депутат від «Нашої України» Валерій Асадчев. І звинуватив першого віце-прем'єра, міністра фінансів Миколу Азарова в тому, що напередодні він, прийшовши на засідання комітету, фактично «диригував» депутатами, домігшись того, що всі представники більшості проголосували за підтримку урядового варіанта бюджету. Хоча жоден опозиційний нардеп (а до Бюджетного комітету входять представники всіх чотирьох антипрезидентських фракцій) за це рішення не голосував, більшість, за словами Асадчева, «протягнула це рішення, і тепер бюджет має слухатись у такому вигляді, в якому його подав уряд».

      Насамперед опозицію турбує небажання уряду підняти розмір мінімальної заробітної плати з 205 до 237 гривень, хоча недоліків у кабмінівського проекту й без того не бракує. «Прийшовши на засідання Бюджетного комітету 20 листопада, я був насамперед здивований тим, що представники більшості підготували проект постанови, який схвалює державний бюджет 2004 року в цілому, і категорично наполягали на тому, щоб ухвалити його негайно», — заявив голова Комітету ВР з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Анатолій Матвієнко, лідер УРП «Собор» та член фракції БЮТі. За його словами, це викликано або бажанням швидко вкрасти з бюджету максимум ресурсів, або невпевненістю, що цей бюджет буде прийнятий за графіком. Навівши конкретні приклади використання потенційних бюджетних коштів депутатами від більшості, Матвієнко констатує: «Проект бюджету-2004 стає дедалі більш схожий на годівничку для окремих кланів і для фаворитів нинішнього режиму. Більше того, в ньому серйозно змінені макроекономічні показники. Бюджет перерахований, ігноруючи бюджетну резолюцію і рішення попередньої сесії, з 237 гривень мінімальної зарплати до 205. При катастрофічно швидких темпах зростання цін на хліб, продукти харчування, комунальні послуги реальна заробітна плата в Україні не збільшується, а зменшується!»

      «Наша Україна», Соцпартія та Блок Тимошенко оголосили про свій намір наступного четверга провести під Верховною Радою й Кабінетом Міністрів акцію протесту. Заанонсовані гасла: «Об'єднана опозиція проти антинародних дій уряду!», «Ні зростанню цін!», «Ні зменшенню зарплати!», «Януковича, Азарова — у відставку!»

Заява фракцій «Наша Україна», Комуністичної і Cоціалістичної партій та Блоку Юлії Тимошенко

 

      Ми, представники опозиційних депутатських фракцій у Верховній Раді, стурбовані намірами уряду вкотре обібрати й без того обікрадений, знедолений народ України.

      У травні минулого року під тиском опозиції Верховною Радою прийнято закон, який однозначно визначає: «З 1 січня 2003 року розмір мінімальної заробітної плати становить 185 гривень на місяць, а з 1 грудня 2003 року — 237 гривень на місяць». Нині Кабінет Міністрів, брутально нехтуючи цим законом, намагається протягти через Закон «Про Державний бюджет України на 2004 рік» зменшення мінімальної зарплати з 1 січня 2004-го до 205 гривень, а запровадження її в 237 грн. — лише з листопада 2004 року.

      Для Кабінету Міністрів як слухняного інструмента Банкової пограбування людей — явище звичне. Влада, вкравши в народу хліб торішнього врожаю, потім так само за безцінь видерши врожай цього року, створила в Україні вибухонебезпечну цінову ситуацію. Ще не вщухли трибунні запевнення високих посадовців про державну інтервенцію на ринок хліба, що не допустить гонки цін на хліб та хлібопродукти, як ціни, не питаючи державних брехунів, різко пішли вгору. Сьогодні вже в усіх регіонах представники влади офіційно заявили: ціни зросли на 30—130 відсотків, і їх підвищення в майбутньому обгрунтоване й невідворотне. Себто відбувається «стабілізація» цін.

      Більшість українців і так живуть надголодь. Дистрофія в Україні стала головною причиною багатьох хвороб наших співвітчизників. Голод, занісши чорну сокиру, стоїть за спиною уже мільйонів людей — немає грошей.

      Зростають ціни на квартплату. Зубожілі люди змушені продавати житло і переселятися в трущоби. Зростання плати за комунальні послуги спричиняє те, що люди живуть у холодних помешканнях, часто без газу і світла.

      Зростають ціни на енергоносії, приватизовані і неконтрольовані обленерго з людиноненависницькою жадібністю наганяють ціни на електроенергію, дорожчає проїзд у транспорті. Люди в розпачі. Вони чекають 1 грудня з надією на підвищення мінімальної зарплати, щоб якось вижити. І в цей час так цинічно пропонувати обдурити їх — не здійснити законного підвищення мінімальної зарплати — може лише уряд, який усіма моральними якостями, зневажливим ставленням до свого народу відповідає моральному рівневі Президента України і цілковито служить олігархам, котрі якраз і не хочуть платити зароблене людям.

      Ми розуміємо, що олігархам і їхній владі вигідно тримати народ у злиднях — тоді він, наляканий голодом, думає не про владу, а про хліб. Ми розуміємо, що олігархічним кланам потрібні ці десять місяців недоплати народові, щоб прихопити гроші для злочинних махінацій на виборах. Саме з цієї причини в бюджеті-2004, який після першого читання збільшено на 2,5 мільярда гривень, особливо щедро підживлено вугільну промисловість, будівництво шляхів та інші статті, в яких зацікавлені олігархічні капітали та з яких найлегше буде «витягти» гроші для фінансового забезпечення злочинних намірів влади під час виборчої кампанії.

      Об'єднана опозиція не може дозволити владі безкарно знущатися над людьми. Ми заявляємо: закони треба не лише приймати, а й виконувати. Урядові — в першу чергу! Ми не допустимо маніпуляцій з бюджетом-2004: мінімальна заробітна плата з 1 грудня 2003 року повинна становити ту суму, яка передбачена законом, — 237 гривень.

      Ми закликаємо всі фракції Верховної Ради підтримати нас. Ми з вами спільно приймали Закон України «Про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2003 рік». 237 гривень на місяць з 1 грудня 2003 року — цю заробітну плату пообіцяли людям ми з вами. Не дозволяйте ні Президентові, ні урядові маніпулювати вашими рішеннями. Інакше ви остаточно втратите не лише довіру народу — з вами не рахуватиметься і влада.

В. Ющенко,

П. Симоненко,

О. Мороз,

Ю. Тимошенко.

  • У Верховній Раді оголошено перерву

    Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

  • Почати знизу

    Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

  • Вiдставили до лiкарнi

    Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

  • «УДАР» коліном

    Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

  • Морозу відріжуть зв'язок,

    Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>