Кількарічна епопея з меморіалом жертвам голодоморів, будівництво якого мають намір розпочати вже цьогоріч, знову матиме своє продовження. У понеділок засідання конкурсного журі тривало понад три години, журналістів у зал, де дискутували архітектори, представники міської влади та уряду не впускали, але лемент, що долинав із-за дверей, свідчив про бурхливе обговорення. Причому з'ясувалося, що найбільшу хвилю емоцій викликали не стільки самі проекти, скільки місце, де планують спорудити майбутній меморіал! Отакої! Дніпрові схили, де вже закладено Калиновий гай, було відведено під меморіальний комплекс ще рік тому. Чому ж тільки тепер, коли слід підбивати підсумки конкурсу, це питання викликало таку дискусію? Начальник столичного управління культури Олександр Биструшкін, який покидав засідання вкрай незадоволеним, сказав, що «розкопувати Дніпрові пагорби» не можна (адже комплекс передбачає не тільки монумент, а й музей та науково-методичний центр вивчення голодоморів, а отже, це досить масштабне будівництво). «Той, хто запропонував це місце, просто підставляє Президента», — вважає пан Биструшкін.
Проте трьох переможців конкурсу таки визначили. Перше місце посів проект меморіального комплексу, увінчаного терновим вінком (його розробив авторський колектив із Дніпропетровська — скульптор Олександр Зобенко, архітектори Сергій Лаврентієв, Володимир Галкін та Дмитро Дмитрієв). На другому місці — проект київських авторів Руслана Кухаренка, Іллі Мельникова, Миколи Олійника та Юрія Тижа, які пропонують у пам'ять про трагедію українського народу збудувати капличку, — це, мовляв, християнська традиція — зводити храм на відзначення трагічних чи славетних подій. На третьому місці — робота художника Анатолія Гайдамаки зі скульптурою дівчинки, що тримає в руках колоски. Переможці отримають премії: 150, 100 та 75 тисяч гривень відповідно.
«Журі схилилося до думки, що жодна з робіт не може вважатися такою, що повністю відображає ідею Комплексу жертв голодоморів. Тому я думаю, що буде оголошено другий тур конкурсу, в якому зможуть взяти участь і нові автори з новими ідеями. Буде уточнено й місце розташування меморіалу. На сьогодні є дві основні пропозиції — на завершенні Калинової алеї (біля каплиці Андрія Первозванного) і на верхньому плато пагорбів — між монументом Слави і церквою Пирогощі», — прокоментував рішення журі головний архітектор Києва Василь Присяжнюк.
Доки в залі засідання ламали списи щодо проектів, виставку конкурсних робіт оглянув Президент України Віктор Ющенко. «Мені здається, трагедія може тільки в одному бути: ми провели конкурс, поговорили про нього і забули на роки. Це несправедливо щодо трагедії, щодо історії. А якщо ми шукаємо нові версії, нові конструкції, я думаю, що це процес, якому треба аплодувати», — сказав Президент. Одначе про свої вподобання щодо конкурсних проектів Віктор Ющенко не сказав нічого. Мовляв, щоб не тиснути на журі...