Фахівці Центру імунобіологічних препаратів не виявили порушень технологічного циклу на харківському заводі «Біолік». Вітчизняний виробник туберкуліну — препарату, після ін'єкції якого в чотирьох населених пунктах України до лікарні потрапили понад 180 дітей, — пройшов сувору комісію МОЗу. Про це під час учорашньої колегії розповів міністр охорони здоров'я Юрій Поляченко. За його словами, причини нетипової реакції дітей на пробу Манту слід шукати в іншому місці — або на етапі доставки препарату, або під час введення його школярам.
Відомо, що ампули туберкуліну мають зберігатися в холодильнику протягом усього шляху від заводського конвеєра до шприца в шкільному медпункті. Нагрітий препарат може викликати незвичайну реакцію організму. Втім навіть якісно виготовлений, добре збережений і непрострочений туберкулін теж може погіршити здоров'я дітей — якщо пробу зробити хворим чи ослабленим дітям. «Перш ніж вводити препарат, медики обов'язково мусили провести огляд школярів, — наголошує Юрій Поляченко. — Ми ж маємо інформацію, що деяким дітям, які мали виражені ознаки гострого респіраторного захворювання, теж зробили укол. На думку наших фахівців, саме некоректне введення препарату могло спричинити такі симптоми у дітей». За словами міністра, остаточний висновок з проблеми медики зроблять впродовж двох тижнів, а до того часу жоден лікар в жодному українському місті чи селі не має права зробити дитині пробу Манту. Після з'ясування всіх обставин туберкулінодіагостику на території України відновлять — без неї своєчасне виявлення хворих на туберкульоз й осіб з підвищеним ризиком захворювання стане просто неможливим. А в нас і без того епідемія...
Щодо конфліктної ситуації з впровадження проекту профілактики туберкульозу та ВІЛ/СНІДу в Україні Юрій Поляченко зауважив, що йдеться не про повне закриття проекту Світового банку, а лише про тимчасове призупинення процесу: «На жаль, протягом останніх двох років кошти, виділені на програму, витрачалися дуже повільно, і ми це підтверджуємо. (За два роки український уряд використав тільки 2 відсотки від загальної суми позики у розмірі 60 мільйонів доларів США. — Авт.) Причина в тому, що українських медиків не влаштовує пакет закупівлі, окреслений в домовленості сторін. У ньому на першому місці стоїть придбання автомобілів, офісних меблів і комп'ютерів, а не реактивів, медикаментів і специфічного обладнання. Ми домовились зі Світовим банком, що протягом місяця відпрацюємо новий пакет закупівлі, і після того впровадження проекту буде продовжено». За словами головного медика, тепер Україна буде купувати для хворих на туберкульоз та СНІД те, що треба в першу чергу — реактиви, медичну техніку й антиретровірусні препарати. А потім дійде черга і до офісних меблів, які так само важливі для роботи медичних центрів.