Дунай топить Балкани

14.04.2006
Дунай топить Балкани

«Приємна» прогулянка белградськими вулицями. (Фото РЕЙТЕР.)

      Оспіваний у піснях «блакитний» «тихий» Дунай демонструє нинi примхливий характер. Води цієї найбільшої ріки Західної та Центральної Європи здійнялися до найвищого за кілька останніх десятиліть рівня та стали великою загрозою для міст і містечок у Болгарії, Румунії та Сербії. Десятки тисяч людей змушені залишити свої будинки, рятуючись від «великої води».

      Міністерство закордонних справ Болгарії позавчора ввечері розіслало ноти до урядів Румунії, Сербії і Чорногорії з проханням різко обмежити спуск води з гідроенергетичного комплексу «Залізні ворота» на Дунаї. Починаючи з вівторка, до водосховищ «Залізних воріт» продовжує прибувати велика вода, тому в західній частині болгарської ділянки Дунаю оголошено стан природної катастрофи. Мер 45-тисячного міста Відін Іван Ценов у ніч із середи на четвер наказав здійснити евакуацію мешканців нижніх районів міста. Щоб запобігти мародерству, відселені райони патрулюють підсилені загони поліції. Це перша за останні 64 роки евакуація Відіна, в якому Дунай пiднявся до рівня водозапорних валів, висота яких становить 930 сантиметрів. За прогнозом міністерства екології країни, рівень води у Відіні може зрости до 990 сантиметрів, тобто перевищить рекордний рівень 1942 року, коли Дунай повністю затопив місто.

      Ситуація погіршується з огляду на сильні дощі. У зміцненні берегів Дунаю задіяне військо. Міністр оборони Болгарії Веселін Блізнаков наказав привести у стан найвищої бойової готовності всі військові підрозділи північної частини країни. Позавчора зачинено затоплений порт Самовіт. Затоплені нижні райони міст Нікопол та шеститисячного портового містечка Лом. В останньому під водою, рівень якої піднявся на 910 сантиметрів, опинилися нинi порт та промисловий район.

      У Сербії Дунай та ріка Сава, яка впадає в нього в районі Белграда, пiднялися майже до рекордної позначки 1981 року. Окремі квартали Белграда вже затоплені. Позавчорашні дощі спричинили ще швидший підйом рівнів Дунаю та Тиси, повідомила вчора белградська газета «Бліц». У районі Белграда рівень Дунаю пiднявся до позначки 762 сантиметри і перевершив рекорд 1981 року — 757 сантиметрів. Висота протиповеневих валів у столиці Сербії становить 800 сантиметрів.

      Повені загрожують також містам автономного краю Воєводина, передусім столиці — місту Нові-Сад, та місцевостям у долині Тиси, рівень води якої піднявся на 820 сантиметрів. Там зміцнюються захисні вали та відселяються мешканці найбільш небезпечних районів. Максимальний рівень води очікується у середу-четвер наступного тижня. «Ми входимо в дуже драматичну фазу», — заявив на Сербському телебаченні голова протиповеневої охорони Воєводини Браніслав Радованович.

      У Румунії вода прорвала протиповеневі вали в районі Смардяну в гирлі Дунаю та знищила при цьому 70 житлових будинків і залила приблизно п'ять тисяч гектарів сільськогосподарських земель. Румуни ще не прийшли до тями після повеней минулого літа, які забрали життя десятків людей та спричинили матеріальні збитки на сотні мільйонів євро.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>