Оспіваний у піснях «блакитний» «тихий» Дунай демонструє нинi примхливий характер. Води цієї найбільшої ріки Західної та Центральної Європи здійнялися до найвищого за кілька останніх десятиліть рівня та стали великою загрозою для міст і містечок у Болгарії, Румунії та Сербії. Десятки тисяч людей змушені залишити свої будинки, рятуючись від «великої води».
Міністерство закордонних справ Болгарії позавчора ввечері розіслало ноти до урядів Румунії, Сербії і Чорногорії з проханням різко обмежити спуск води з гідроенергетичного комплексу «Залізні ворота» на Дунаї. Починаючи з вівторка, до водосховищ «Залізних воріт» продовжує прибувати велика вода, тому в західній частині болгарської ділянки Дунаю оголошено стан природної катастрофи. Мер 45-тисячного міста Відін Іван Ценов у ніч із середи на четвер наказав здійснити евакуацію мешканців нижніх районів міста. Щоб запобігти мародерству, відселені райони патрулюють підсилені загони поліції. Це перша за останні 64 роки евакуація Відіна, в якому Дунай пiднявся до рівня водозапорних валів, висота яких становить 930 сантиметрів. За прогнозом міністерства екології країни, рівень води у Відіні може зрости до 990 сантиметрів, тобто перевищить рекордний рівень 1942 року, коли Дунай повністю затопив місто.
Ситуація погіршується з огляду на сильні дощі. У зміцненні берегів Дунаю задіяне військо. Міністр оборони Болгарії Веселін Блізнаков наказав привести у стан найвищої бойової готовності всі військові підрозділи північної частини країни. Позавчора зачинено затоплений порт Самовіт. Затоплені нижні райони міст Нікопол та шеститисячного портового містечка Лом. В останньому під водою, рівень якої піднявся на 910 сантиметрів, опинилися нинi порт та промисловий район.
У Сербії Дунай та ріка Сава, яка впадає в нього в районі Белграда, пiднялися майже до рекордної позначки 1981 року. Окремі квартали Белграда вже затоплені. Позавчорашні дощі спричинили ще швидший підйом рівнів Дунаю та Тиси, повідомила вчора белградська газета «Бліц». У районі Белграда рівень Дунаю пiднявся до позначки 762 сантиметри і перевершив рекорд 1981 року — 757 сантиметрів. Висота протиповеневих валів у столиці Сербії становить 800 сантиметрів.
Повені загрожують також містам автономного краю Воєводина, передусім столиці — місту Нові-Сад, та місцевостям у долині Тиси, рівень води якої піднявся на 820 сантиметрів. Там зміцнюються захисні вали та відселяються мешканці найбільш небезпечних районів. Максимальний рівень води очікується у середу-четвер наступного тижня. «Ми входимо в дуже драматичну фазу», — заявив на Сербському телебаченні голова протиповеневої охорони Воєводини Браніслав Радованович.
У Румунії вода прорвала протиповеневі вали в районі Смардяну в гирлі Дунаю та знищила при цьому 70 житлових будинків і залила приблизно п'ять тисяч гектарів сільськогосподарських земель. Румуни ще не прийшли до тями після повеней минулого літа, які забрали життя десятків людей та спричинили матеріальні збитки на сотні мільйонів євро.