Тепер вже це стало гарною традицією — щороку у квітні представники влади різного калібру, працівники підприємств, громадських організацій, добровольці-учні, студенти й просто небайдужі громадяни прибирають свої міста та села від бруду й садять нові дерева. У 2005 роцi Президент України своїм указом започаткував Всеукраїнську акцію «Зелений паросток майбутнього», яку проводитимуть щорічно з 9 квітня протягом місяця. Офіційно її вже відкрили днями представники уряду на території Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, посадивши рідкісні декоративні дерева та кущі в дендропарку. Закликав узятися за лопати і Президент України Віктор Ющенко. Бойова готовність оголошена на суботу. Так, глава держави покликав журналістів «встати раненько, сісти в автобус, який ми люб'язно запропонуємо, і поїхати на Черкащину — на місця, де народився Тарас Шевченко, — Моринці, Кирилівка...», аби посадити деревця. За його словами, там відбудеться акція «озеленення всіх святих місць, де народився і жив Тарас Шевченко». «Сорок гектарів лісу будуть засаджені учнями місцевих шкіл, курсантами міністерств оборони і внутрішніх справ. Було б приємно, щоб і ви там були», — звернувся Ющенко до представників ЗМІ.
Загалом же, як повідомляє прес-служба Міністерства охорони навколишнього середовища, під час цієї акції по всій Україні мають не тільки прибрати сміття, а створити нові парки та алеї, розбити газони та квітники, розчистити береги річок та водні джерела, провести екологічні конференції та виставки. На завтра заплановано найбільше роботи.
Буде вишневий сад
У рамках цієї акції планується здійснити мрію Тараса Шевченка — у селі Будище Звенигородського району закладуть вишневий сад. Приберуть парки у Чигирині, у селі Майданівці посадять цілий ліс. Як повідомляє Мінекології, на Черкащині навіть проведуть конкурс на кращий двір, краще підприємство та мікрорайон, відремонтують тротуари, організують фотовиставку.
У Закарпатті пройде «вітер» екологічних театрів
У Карпатах — теж чимало роботи. Тут пройдуть акції «Марш парків», фестиваль екологічних театрів «Свіжий вітер», Всеукраїнський дитячий конкурс «Мій голос віддаю на захист природи», виставки, дні відкритих дверей у музеях тощо. Минулого року за період акції на Закарпатті було посаджено майже 29 тисяч дерев, близько 18 тисяч кущів, ліквідовано 631 стихійне сміттєзвалище, розчищено 132 джерела і криниці. Активними учасниками акції стали заповідники. Цьогоріч організатори орієнтуються на не нижчi показники — планується відновити ліси на площі 2 тисячі 600 гектарів. Як повідомляє УНІАН, обласні держлісгоспи на ці роботи витратять 2,5 мільйона гривень власних коштів.
«Очистимо серце Києва»
У столиці теж чимало планів на суботу: тут у рамках всеукраїнської програми оголошений День довкілля. «Київська ландшафтна ініціатива» проводить екологічну акцію «Очистимо серце Києва». Небайдужі кияни мають очистити від сміття Замкову гору (поряд із Андріївським узвозом). Після акції учасників навіть запрошують на безкоштовну каву на Андріївському узвозі. У Шевченківському районі, наприклад, мобілізували 750 школярів. Вони, повідомляє прес-служба Київської міської адміністрації, працюватимуть у парку Шевченківського району (біля метро «Дорогожичі»), парках імені Пушкіна, «Нивки», «Сирецький», «Веселка». Загалом же, як розповіли «УМ» у комунальному господарстві «Київзеленбуд», основна мета акції — прибрати місто від сміття. Працюватимуть усі підприємства, навчальні заклади в усіх районах міста. Чиститимуть центральні парки, схили Дніпра. Насаджуватимуть, звісно, і дерева.
Загалом, як повідомляє сайт Київської міськадміністрації, на двомісячник благоустрою міста, зокрема на прибирання, у цьогорічному бюджеті передбачено 200 мільйонів гривень. За ці гроші потрібно буде також пофарбувати й полагодити дитячі майданчики, паркани, доремонтувати дороги, встановити нові контейнери для сміття, поновити фасади на державних установах та засипати ями від так званого аварійного розриття. Усе це мають устигнути зробити до 23 квітня. Себто до Великодня.
Мінтранс прибере дороги
Міністерство транспорту та зв’язку запрошує журналістів допомогти прибрати магістралі. Зокрема, у суботу на 60-му кілометрі автодороги Київ—Одеса будуть посаджені дерева. Там, обіцяє прес-служба Мінтрансу, можна буде побачити з лопатою міністра Віктора Бондаря та інших урядовців. Дорожні служби в усіх регіонах України у ці дні озеленюють узбіччя доріг загального користування, оновлюється дорожня розмітка, кладеться новий асфальт. Більшість обласних служб «Укравтодору» вже підготувалася до акції: у лісництвах і розсадниках закуплені дерева, кущі, які висаджуватимуться уздовж доріг.