Сьогодні завершується триденний візит української делегації на чолі з міністром оборони Анатолієм Гриценком до Туреччини. Уже зараз можна засвідчити, що головна мета візиту — відновлення військово-технічного співробітництва між двома державами фактично досягнута. Адже вже за два місяці до України має прибути повноважна група турецьких військових, яка вивчатиме можливості оборонно-промислового комплексу України, повідомляє Управління прес-служби Міноборони.
А поки що міністр оборони Гриценко зустрівся в Анкарі зі своїм турецьким колегою — паном Мехметом Веджді Гьонюлем. Керівники військових відомств говорили не лише про позитив співпраці в рамках Спільної чорноморської групи військово-морського співробітництва Blackseafor, але й про можливу участь нашої держави в операції ВМС Туреччини «Чорноморська гармонія». Звісно, йшлося i про співпрацю у військово-технічній сфері, обсягом якої (менше мільйона доларів на рік) пан Гриценко відверто не задоволений i вважає це «ганьбою для двох країн». Турецький міністр оборони, у свою чергу, теж «обома руками» за співробітництво, щоправда, жодної конкретики з його вуст преса не почула. Більш відвертим був директор департаменту оборонної промисловості Міноборони Туреччини пан Баяр. Він підтвердив слова Анатолія Гриценка, що «є політична воля поєднати потенціали у сфері військово-промислового комплексу двох країн», адже це i нові зразки озброєння та військової техніки, i обмін технологіями, i створення нових робочих місць в Україні та Туреччині.
Втім про конкретні проекти чи замовлення говорити ще зарано. Тож не дивно, що пан Баяр галантно оминув питання про ймовірність шансів України отримати контракт на поставку наших танків до Туреччини. Йдеться про танк «Ятаган», розроблений ще шість років тому Харківським КБ ім. Морозова й оснащений 120-міліметровою гарматою під снаряд стандарту НАТО. Тоді танковий тендер вартістю 4 млрд. доларів Туреччина відмінила через економічну кризу. Зараз пан Баяр зауважує, що турецьке військо дійсно потребує оновлення танкового парку, але тендер на закупівлю танків ще не оголошувався.
Значно більше перспектив найближчим часом є у проекту бойового корабля на зразок корвету, у майбутньому — базового корабля ВМС України i Туреччини. Анатолія Гриценка дивує ситуація, за якої обидві країни окремо розробляють власні проекти корвета, тоді як можна об'єднати зусилля. На думку Гриценка, цей корабель варто будувати за стандартами НАТО, до того ж у проекті знайдуть своє місце сотні підприємств України i Туреччини. До речі, газета «Комерсант-Україна» з посиланням на фахівців Центру досліджень армії, конверсії й роззброєння повідомляє, що Україна вже брала участь у тендері зі створення корвета для Туреччини. Корабель розробляли у Миколаївському дослідницько-проектному центрі кораблебудівництва, збиралися створити 16 корветів за ціною 180 млн. доларів кожен, але знову завадила економічна криза.
А от чого не вистачає нашим військовим, то це якісного i недорого житла. Тож міністр оборони Гриценко вже дав доручення вивчити можливість залучення турецьких будівельників до зведення житла для військовослужбовців Збройних сил України. Бо це дозволить підняти якість та знизити вартість житла приблизно на 40%, а також привести фінансовий менеджмент у прозору площину. «Ми бачили «турецькі» містечка і в Києві, і в Старокостянтинові, і в інших містах України. Там якість вища, а ціна менша. Я хочу збити ціну на ринку будівництва житла для військовослужбовців», — зізнається Анатолій Гриценко, i з ним важко не погодитися.