У часи існування СРСР третина підприємств та закладів від загального космічного потенціалу базувалася в Україні. Як пише «Інтернет-Репортер», на радянський космос у тій чи іншій мірі працювали десятки підприємств, науково-дослідних інститутів та наукових центрів. Вже у запуску першого штучного супутника Землі (4 жовтня 1957 року) були задіяні українські підприємства «Комунар» та «Арсенал». Вони ж брали участь у підготовці «Гагарінського старту». Близько 40 відсотків радянського (а потім і російського) загону космонавтів складали саме вихідці з України.
* * *
Мало хто знає, але свій шлях до Місяця радянський «Луноход» розпочав в Україні. Для підготовки команди, що ним керувала, та для випробовувань самого апарата в кримських горах під Сімферополем було створено спеціальний «місяцедром». У 70-х на Місяць було запущено всього два «трактори» — «Луноход-1» та «Луноход-2». Під час виконання місячної місії «трактористи» теж знаходилися в Криму — у центрі керування в селищі Шкільне. Пізніше зі Шкільного керували роботою космічних кораблів «Союз», брали участь у здійсненні першої міжнародної стиковки «Союз»-«Аполон», відстежували перший, і єдиний, політ радянського «човника» «Буран». За даними «Інтернет-Репортера», після проголошення незалежності України центр у Криму було майже повністю знищено.
* * *
Особливість української космічної галузі — це військові розробки часів колишнього СРСР. «Українські фахівці розробили, виготовили найкращі у своєму класі ракети стратегічного призначення SS-18 «Сатана», які досі перебувають на військовому озброєнні Росії, — розповідає Олег Федоров, начальник управління космічних програм і наукових досліджень Національного космічного агентства України. — На базі цих ракет, які знімаються з бойового чергування, російсько-українське спільне підприємство КОСМОТРАС створює перспективний конверсійний носій «Дніпро» — один із найкращих у своєму класі. Всього здійснено вже п'ять успішних пусків».
* * *
В Україні досі зберігаються унікальні експонати. На пам'ять про славетну космічну минувшину у нас залишився брат-близнюк «Лунохода-2», який колись проходив випробування на кримському «місяцедромі». Свого часу його передали в дарунок Космічній виставці, що у таборі «Артек». Тут є такі експонати, яким можуть позаздрити найсолідніші космічні музеї — зокрема це тренажери, на яких тренувалися перші космонавти Землі, тренувальний скафандр Гагаріна та парашут, на якому він приземлився після свого легендарного польоту. Є також і скафандр космонавта Леонова, у якому було здійснено перший вихід людини у відкритий космос. А найбільший ажіотаж серед дорослих відвідувачів викликає пластикова туба з традиційною етикеткою «Столичної» горілки, представлена серед експонатів «космічної їжі». Цікаво, що в самій Росії на сьогодні майже не залишилося реліквій, пов'язаних з першими космічними польотами. Більшість із них продано за кордон. У 1993 році через аукціон Сотбіс за 69 тисяч доларів росіяни примудрилися продати навіть «Луноход-1». Правда, вивезення його з Місяця — за рахунок покупця.
* * *
Загалом за всі роки існування вітчизняної космічної галузі запущено 400 космічних апаратів різного призначення, які розроблені та виготовлені на українських підприємствах.