День працівників ракетно-космічної галузі України — час «збирати каміння» і розповідати про здобутки вітчизняних фахівців. І похвалитися українцям є чим. За словами генерального директора Національного космічного агентства України Юрія Алексєєва, за роки незалежності здійснено 90 запусків українських ракет-носіїв, виведено на орбіту понад 200 супутників різних країн світу. Наша держава є членом престижних міжнародних проектів. І останнім часом нарощує свій потенціал: у 2005 році загальні обсяги виробництва космічної галузі зросли більш ніж на 14 відсотків, а за перший квартал 2006 року — на 128 відсотків у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Так, реалізовано товарної продукції майже на 1,4 мільярда гривень. Україна підписала 24 міжнародні договори. Не за горами й більш амбітні проекти: у закордонних фахівців є серйозні наміри щодо польоту на Марс (американці збираються потрапити туди вже до 2025 року) та Місяць, дослідження Венери. Серйозний бізнес також рветься у космос: фахівці розглядають варіанти створення космічних готелів (один американський багатій готовий спонсорувати такий проект). І, за словами Юрія Алексєєва, українські фахівці, очевидно, будуть залучені до таких програм.
Щоправда, поки що українські космонавти найближчим часом у політ не збираються. Серйозна перепона — гроші. Адже, за підрахунками фахівців, півроку підготовки космонавта обходиться приблизно в 20 мільйонів доларів. «Правда, серед російських космонавтів, які проходять підготовку, чимало тих, у кого в паспорті написано: українець», — каже Юрій Алексєєв.
Тим часом «космічні» фахівці до 45-річного ювілею ставляться з особливим трепетом. Українці Віктор Миров та Олександр Затона — ветерани космодрому «Байконур» — саме працювали над польотом Юрія Гагаріна у 1961 році й добре пам'ятають ті події. Бачити космонавта краєм ока вдалося пану Віктору: Юрій Гагарін із чотирма колегами перед підготовкою приїхав оглядати техніку. Тоді, каже Віктор Миров, не було особливої різниці, хто з них Юрій Гагарін. Це вже потім усі переймалися долею космонавта — фахівці давали 60 відсотків гарантії успішності запуску. Олександр Затона хоч і пропрацював 27 років на «Байконурі», був інженером-випробовувачем, каже: не певен, що зважився б на політ, як Юрій Гагарін. «Ми були тоді молоді, емоційні, — згадує Віктор Миров, — напруга була колосальна. І відповідальність велика. Ми працювали у складних умовах — спали на ящиках. А коли дізналися, що все пройшло нормально, дуже раділи — це ж була й наша робота, наш подвиг!».
(Продовження теми — на 8-й стор.)