Виправлене гасло на карикатурі до цього матеріалу після парламентського вівторка вже втратило сенс. Бо принаймні, ті бандити, які пробралися до місцевих рад усіх рівнів після нещодавніх виборів, усе ж таки сидітимуть у тюрмах. У тому, що м'які крісла обласних та районних рад їм доведеться змінити на тюремні нари, переконані i міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, i Генпрокурор Олександр Медведько.
Судіть самі, ще напередодні голосування парламентаріїв щодо внесення змін до Закону «Про статус депутатів місцевих рад», МВС оприлюднило просто приголомшливу статистику. Адже після того, як у вересні минулого року «місцеві» стали недоторканними, Департамент державної служби боротьби з економічною злочинністю направив 225 подань про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності депутатів місцевих рад. I отримали... 132(!) відмови. Лише у 32 (близько 14%) депутати віддали правоохоронцям своїх кримінальних колег. Своя статистика в «убозівців»: на 49 подань лише у восьми випадках отримано згоду. А скільки подань органів прокуратури були ледь не осміяні у тих же радах. Театралізовані приклади сепаратистів i колишніх голів Харківської та Луганської облрад Євгена Кушнарьова i Віктора Тихонова чого варті! Подібні шоу траплялися i в багатьох райрадах та міськрадах України. Але після того, як у вівторок «старший брат» — Верховна Рада, позбавила надоторканності «молодших місцевих», мабуть, багато хто з братви, що хотів сховатися від правоохоронців за депутатським мандатом, тепер посипає голову попелом.
Натомість головний міліціонер країни Юрій Луценко одразу розіслав усім 296 народним депутатам, які голосували за це рішення, вітальну телеграму, бо для нього це визначна подія, яку довго очікувала правоохоронна система. Міністр сподівається, що органи прокуратури, які надіслали до місцевих рад 249 подань, а отримали лише 33 згоди на притягнення депутатів до кримінальної відповідальності, сьогодні зможуть реалізувати усіх своїх «клієнтів» повністю. Насамперед це стосується гучних справ щодо окремих керівників «Укрзалізниці», які розікрали понад мільярд гривень, діячів на кшталт Щербаня i Лазаренка тощо. Щодо самого колишнього «губернатора» Щербаня, який нині переховується у США у статусі нелегала з підпискою про невиїзд, то Національне бюро Інтерполу вже поінформувало посольство США про втрату ним депутатської недоторканності. А от отримання Євгеном Кушнарьовим і його колегою по облраді Донеччини — Борисом Колесниковим мандатів депутатів Верховної Ради, на думку міністра, дещо загальмує притягнення їх до відповідальності.
А от щоб процес «очищення» місцевих рад не гальмувався, міністр Луценко вже зараз пропонує Генпрокуратурі створити спільні групи з притягнення до відповідальності депутатів, які ховалися за недоторканністю. Такі групи мають створити в управліннях міліції та прокуратурах на обласному рівні, а головною метою їхньої роботи буде оперативна підготовка матеріалів із криміналітету з мандатами до судів. Така робота правоохоронців має розпочатися одразу після того, як Президент Віктор Ющенко підпише прийняті у вівторок зміни до закону. До речі, процедура, за якою відтепер притягатимуть до відповідальності місцевих депутатів така: міліція збирає матеріали, перевіряє підозрюваного і, залежно від результату, передає ці матеріали для перевірки до прокуратури. Остання, за потреби, їх доопрацьовує і пред'являє звинувачення тому чи іншому депутату. Потiм цю особу можуть затримати на три доби, але в подальшому відповідну міру запобіжного заходу встановлюватиме суд. Крім того, після затримання депутата місцевої ради на 72 години саме співробітники прокуратури мають повідомити про це відповідну раду протягом одного робочого дня. Порушити проти депутата кримінальну справу може лише Генпрокурор, його заступник, обласні прокурори та прокурори Автономної республіки Крим, міст Києва та Севастополя.
I підготовча робота вже почалась. Так, Генпрокурор Олександр Медведько позавчора доручив додатково вивчити кримінальні справи, до яких причетні депутати місцевих рад. Прокурори регіонів з вищенаведеним правом порушення кримінальних справ проти депутатів, мають додатково вивчити стан досудового слідства у цих справах. Одночасно з цим рішенням Різницької на Богомольця, 10 вже оголосили про наміри МВС відновити кримінальні справи проти низки депутатів Херсонської облради, які були закриті судами у 2005 році. За словами Юрія Луценка, торік шість керівників Херсонщини різних рівнів лише завдяки депутатському статусу у місцевих радах уникли кримінальної відповідальності за свої посадові злочини, а правоохоронці змушені були з цим змиритися. Але, як кажуть у народі, недовго їм музики грали, недовго фраєр танцював... I це стосується не лише Херсонщини.