У Росії підтверджуються найпесимістичніші прогнози щодо поширення пташиного грипу, зроблені восени 2005 року. Про це заявив головний санітарний лікар країни Геннадій Онищенко, передає «Кореспондент». За словами фахівця, повільно, але чітко епіцентр подій переміщається до РФ, тож головне зараз — не допустити зараження вірусом людей і запобігти проникненню грипу на птахівницькі підприємства. Для цього росіяни не гребують навіть вкрай непопулярними серед населення заходами безпеки, зокрема штрафуванням селян, які відпускають курей порпатись на дорозі чи водять гусей купатися в місцевому ставку. Так, за рішенням сесії Новосибірської облради, власники пернатих, які своїми діями допускають контакт свійських птахів із дикими, будуть оштрафовані на 3—7 мінімальних розмірів оплати праці. Народ обурюється (птицю легше випасати на лузі за селом, ніж тримати під замком у сараї), але терпить...
Крім того, росіяни, які навесні цього року почали випробування вакцини від пташиного грипу власного виробництва, зараз активно проводять щеплення пернатих на неосяжній території федерації. Ясна річ, у першу чергу дози вакцини відправляють до сіл та міст, у яких масово дохнуть від пташиної зарази перелітні гуси-лебеді та чубатурки на селянському подвір'ї. Для мешканців «заразних» районів, а також для людей із «зон ризику» (розміщених поблизу птахофабрик, річок та озер) вакцинація дзьобатої живності є безплатною. Решта купує препарат, якщо вважає це за потрібне. Як передає агенція Regnum.ru, укол для дорослого птаха містить півмілілітра рідини, яка підвищує імунітет, для пташенят потрібна вдвічі менша доза. Для закріплення результату росіяни зроблять пернатим два уколи з перервою 30—40 днів. За словами фахівців, яйця щеплених птахів можна вживати в їжу з моменту вакцинації, а м'ясо — тільки через тиждень після щеплення.
Втім спеціальні бригади, «зліплені» з дорослих фахівців та студентів-ветеринарів старших курсів, вакцинують не лише пернатих мешканців курників. Скажімо, у Владивостоці процедура торкнеться папужок та канарок, у Красноярську зараз ведеться перепис усіх домашніх голубів, яким зроблять уколи наприкінці місяця, а два дні тому в міському парку Саратова бригада зробила щеплення всім місцевим водоплавним і декоративним птахам.
Тим часом у Башкирії на пташиному грипі наживаються шахраї. Заповзятливі ділки пропонують селянам щеплення невідомого походження, яке врятує курку чи гусака від високопатогенного грипу — треба тільки викласти за чудодійний укольчик від 20 до 40 рублів. Ніяких зворотних координат чи підписів в оголошеннях, розклеєних на стінах магазину в селі Уранда Іглинського району, не було, передає інтернет-агенція Regnum.ru. Невідомі «айболитi» збиралися самі обходити подвір'я. Водночас, за всіма інструкціями, це село входить до так званої зони ризику: менше ніж за три кілометри від населеного пункту тече річка Біла, і плюскотять великі озера, на яких зупиняються перелітні птахи. Селяни, не знаючи, що в такому місці ветеринари мають вакцинувати птахів безплатно, ледь не стали жертвами шахраїв...
На щастя, в Україні ситуація залишається стабільною, — як розповіли «УМ» у прес-службі Кримського управління МінНС, на півострові протягом трьох останніх місяців не фіксуються нові випадки захворювання птиці на пташиний грип, а падіж курей, який час від часу трапляється у приватних господарствах, спричиняють інші болячки. Затишшя перед бурею?