Приведений до присяги минулого тижня новий палестинський уряд, більшість членів якого походить з ХАМАСу, вже встиг зробити кілька суперечливих заяв. Міністр інформації Юссеф Різка фактично виправдав терористичний замах на Західному березі Йордану минулого четверга, де палестинець-самогубця підірвав себе та забрав життя чотирьох молодих євреїв. Різка назвав дії терориста «геройською операцією». Міністр заявив на пресовій конференції: «Справа не полягає в засудженні чи підтримці таких дій. Окупація змушує нас вдаватися до захисту». Одночасно Різка заявив: «Палестинський уряд не прагне ні боротьби, ні кровопролиття і не хоче також когось атакувати, оскільки палестинці прагнуть жити у мирі та гармонії з іншими».
Новий міністр закордонних справ Палестини Махмуд Захар заявив позавчора в інтерв'ю китайській агенції «Сіньхуа»: «Я мрію, що певного дня повішу в своєму будинку в Газі велику карту світу, на якій не буде Ізраїлю». Але при цьому додав, що палестинці не мають ненависті до євреїв: «Ми ненавидимо лише ізраїльську окупацію. Колись палестинці, євреї та християни будуть мирно жити в ісламській Палестині, яка виникне на місці Ізраїлю». Міністр внутрішніх справ Саїд Сіям заявив у інтерв'ю «Франс пресс», що новий уряд припиняє обмін з Ізраїлем інформації з питань безпеки і не буде здійснювати арешти палестинських радикалів на підставі отриманої від ізраїльської розвідки інформації. Минулого тижня в інтерв'ю агенції «Рейтер» Сіям заявив, що не має наміру переслідувати організаторів антиізраїльських замахів.
Саме такі висловлювання і змусили Захід, передусім ЄС, призупинити фінансову підтримку нового уряду Палестини. Хоча ЄС надалі надає гуманітарну допомогу палестинському народу, але США настроєні більш рішуче. Держдепартамент видав американським дипломатам наказ про заборону будь-яких контактів iз ХАМАСом. Новий палестинський прем'єр-міністр Ісмаїл Ханія прокоментував дії Держдепу наступним чином: «Американські репресії падають на уряд, який був обраний за всіма демократичними засадами, про які так любить говорити Америка». Ханія закликав «близькосхідний квартет» (США, ЄС, ООН та Росію) повернутися до мирних переговорів, які поклали б край палестинсько-ізраїльському конфлікту. Він повідомив, що ХАМАС погодиться на багаторічне перемир'я з Ізраїлем, якщо він повернеться до кордонів 1967 року та віддасть палестинцям окупований Західний берег Йордану та Східний Єрусалим. Але Ізраїль хоче зберегти за собою значну частину Західного берегу й увесь Єрусалим. І наразі виключає переговори з ХАМАСом.
Вину за брак перспективи у розв'язанні палестино-ізраїльського конфлікту можна також частково покласти на США. У Сполучених Штатах великий резонанс викликала стаття двох політологів, декана Школи урядування при Гарвардському університеті професора Стівена Волта та професора університету Чикаго Джона Дж. Мерсхаймера. Професори стверджують у ній, що ізраїльське лобі в США є надзвичайно сильним та відіграє непропорційну роль в американській закордонній політиці, тому Сполучені Штати на міжнародній арені керуються інтересами Ізраїлю в такій мірі, що це навіть становить реальну загрозу національній безпеці США. Представники ізраїльського лобі входили до складу уряду президента Буша. Двоє з них, колишні міністр оборони Пол Вулфовіц та заступник Держсекретаря у політичних справах Дуглас Фейт, були головними архітекторами війни в Іраку. Політологи стверджують: «Сполучені Штати мають проблему з тероризмом у великій мірі завдяки тісним зв'язкам з Ізраїлем».