Гречка, олія, банка згущеного молока, шоколадка... Таким є неповний перелік продуктового набору від благодійника Леоніда Черновецького, відомого мільйонера та власника концерну «Правекс», для всіх нужденних мешканців столиці. Багато киян посмакували безплатною гречкою, а відтак віддали свої голоси на виборах столичного мера саме за годувальника. Нагадаємо, що пан Черновецький набрав на виборах майже 32% голосів, залишивши далеко позаду головних конкурентів i героїв України — відомого боксера Віталія Кличка та чинного мера столиці Олександра Омельченка. Звісно, що опонентам переможця така «ковбаса для киян» не до смаку, інакше як підкупом виборців особисто Сан Санич «сітьовий маркетинг» від Черновецького не називає, тому й подав у тервиборчком дві скарги на дії банкіра. Мета одна — визнати вибори мера недійсними i влаштувати перевибори. Долучився i нардеп, довірена особа кандидата Омельченка Михайло Поживанов, який подав скарги в Шевченківський райсуд Києва і тервиборчком.
«Блок Леоніда Черновецького здійснював систематичний підкуп виборців, роздаючи пайки, що, у свою чергу, змінило результати виборів і є грубим порушенням виборчого законодавства», — сказано в одній зі скарг. В унісон із цими діями позавчора столична прокуратура порушила кримінальну справу щодо підкупу виборців кандидатом у мери Черновецьким. Як повідомили «УМ» у прес-службі самої прокуратури, слідчі перевіряють не лише звернення від тервиборчкому, а й окремих громадян, готових свідчити про спроби гречаного підкупу. Принаймні, за словами того ж Поживанова, у його розпорядженні є сотні листів від людей, які, окрім пайків, отримували від представників Черновецького ще й гроші. Крім цього, пану Поживанову нібито вдалося встановити факт проплати Черновецьким 1,9 мільйона гривень ще у лютому приватному підприємцю з Броварів, який i готував продуктові набори.
Як бачимо, на скарги Сан Санича, які столична ТВК ще наприкінці минулого тижня направила до слідчих, прокуратура відреагувала досить оперативно. Справу порушено за фактом перешкоджання здійсненню виборчого права за ч. 1 ст. 157 Кримінального кодексу, яка передбачає від двох до чотирьох років «колючки». Щоправда, голова Київської міської ТВК Галина Білик переконана, що це не є підставою для відкладання встановлення результатів виборів. I дійсно, учора о 3.40 ночі ТВК столиці офіційно оголосила результати виборів. Переможець, звісно ж, Леонід Черновецький, за якого проголосувало 457 тис. 887 киян. Віталій Кличко набрав 341 тис. 249 голосів, Олександр Омельченко — 305 тис. 363.
Але зрозуміло, що принаймні найближчим часом крісло мера Черновецькому не світить, бо своє слово мають сказати i прокуратура, i Феміда. Про те, що мера столиці обирали не без «відвертого і часом цинічного підкупу виборців» учора з парламентської трибуни заявив i співголова комісії з моніторингу проведення виборів Георгій Крючков. Окрім пайків, комуніст згадав i 50 тисяч посвідчень громадянського помічника політичного Блоку Леоніда Черновецього, підписаного самим банкіром. «Корочки» гарантували чимало благ: i особистий прийом виборців депутатами блоку, i отримання безплатних юридичних та медичних консультацій, i адресної матеріальної допомоги тощо. «Сам факт безцеремонного підкупу виборців мав бути підставою для зняття такого кандидата з реєстрації», — вважає Георгій Крючков.
Звісно, у штабі Блоку Леоніда Черновецького усе спростовують. Адже пайки «сірим та вбогим» благодійник нібито роздавав ще декілька місяців тому, напередодні виборчої кампанії, а не під час агітації. Тоді «гречкосій» Черновецький ще не був зареєстрований кандидатом на посаду мера, тому все було законно. Загальновідомо, що Черновецький підгодовує нужденних кілька років, i, як бачимо, це врешті-решт дало непоганий електоральний урожай. Колишній слідчий прокуратури Черновецький добре розуміє i те, як працює ця система, i якими можуть бути наслідки її роботи для його перемоги. Саме тому оголошений переможець столичних перегонів вважає, що прокуратура Києва дійсно повинна була порушувати справу з даного приводу, і підкреслює, що зацікавлений у всебічному й об'єктивному її розслідуванні.
«Менше ніж за тиждень до дня виборів у мій виборчий штаб надійшла інформація про те, що якісь люди від мого імені роздають неякісні продукти киянам і відкрито закликають голосувати за Леоніда Черновецького. Олександр Омельченко звинуватив мене в тому, що на гроші, отримані в результаті афери з «Елітою-Центром», годую прогнилими продуктами своїх виборців. Розцінюю всі ці заяви як провокацію, спрямовану на зрив виборів. Оточення Олександра Омельченка вже тоді знало, що програє, тому і зважилося на провокацію з метою дискредитувати мене у випадку перемоги», — каже Леонід Черновецький, відмежовуючись від «виборчої гречки».