Президент США Джордж Буш заявив минулого тижня, що ситуація в Іраку не є громадянською війною. Якщо навіть і так, то щоденні повідомлення світових інформагенцій з цієї країни стають усе жахливішими. Тому позавчора до Багдада завітали з неоголошеним візитом держсекретар США Кондоліза Райс та міністр закордонних справ Великої Британії Джек Стро. Під час короткого перебування у Багдаді вони закликали лідерів найбільших політичних угруповань країни прискорити роботу зі створення урядової коаліції, щоб опанувати хаос, у якому надалі перебуває Ірак. Агенція «Ассошіейтед пресс» наголошує, що візит Райс та її британського колеги є чітким свідченням того, що терпіння міжнародної спільноти вичерпується. Парламентські вибори відбулися ще у грудні минулого року, створено постійний склад парламенту, але шиїти, суніти та курди надалі не можуть домовитися між собою про склад постійного уряду.
«Ми летимо до Іраку, аби нагадати місцевим політикам, що час підганяє і потрібно якомога швидше закінчити переговори», — заявили журналістам на борту літака Райс і Стро. Просто з Багдадського аеропорту вони поїхали на переговори з президентом Іраку Джалалом Талабані. Американсько-британська пара поскаржилася президенту на голову тимчасового уряду Ібрагіма аль-Джаафарі та обережно порадила відправити його у відставку. Аль-Джаафарі не має підтримки в народі та, на додаток, має за союзника радикально налаштованого антиамериканськи, бунтівного релігійно-політичного шиїтського лідера Муктаду аль-Садра. Саме аль-Садр здійняв та очолив антиамериканське повстання в Іраку після повалення режиму Саддама Хусейна. Райс і Стро мали коротку та холодну зустріч із самим Джаафарі, який є найсерйознішим кандидатом на голову постійного уряду, оскільки його підтримує найбільша політична сила шиїтів — «Об'єднаний Іракський Союз». Але Джаафарі пересварився з сунітами та курдами, тому очолюваний ним уряд не буде мати авторитету і не стане об'єднуючим та стабілізуючим чинником. Це вже визнають навіть окремі провідні шиїтські лідери, які напередодні візиту високих гостей закликали Джаафарі подати у відставку та таким чином полегшити процес створення уряду.
Значно довшою та приязною була зустріч високих візитерів iз віце-президентом Іраку Аделем Абделем Махді. Райс і Стро заявили в Багдаді: «Ми вшануємо будь-який вибір іракців». Але при цьому дали зрозуміти, що цей вибір мав би бути таким, аби ситуація у країні стабілізувалася і з неї можна було б вивести окупаційні війська. А за приходу до урядового керма Джаафарі буде ближче до громадянської війни, ніж до стабілізації. На заключній спільній конференції Райс і Стро кілька разів повторили, що Ірак потребує уряду національної єдності. «Не можна постійно підтримувати політичний вакуум», — наголосила Кондоліза Райс.