Iноді «вибити» чесно зароблене з роботодавця буває складно не тільки працівникам, а й українським судам. Відтак ображеним залишається єдина надія — звернутися у Європейський суд із прав людини. Саме так і зробили двоє українців. І виграли справу. Як повідомляє «Кореспондент», Європейський суд зобов'язав Україну виплатити нашим громадянам по 3 тисячі євро за тривале невиконання рішення українського суду в їхніх справах. Ще у 1999 році міський суд Джанкоя присудив виплатити Леоніду та Лідії Щербак заборгованість із заробітної плати, як виникла, коли вони працювали у сфері житлово-комунального господарства. А коли це судове рішення не було виконане, позивачі звернулися у Європейський суд із прав людини з вимогою заплатити 700 тисяч євро кожному як компенсацію за моральну шкоду. І хоча Європейський суд не вдовольнив амбітних вимог українців, усе ж визнав порушення їхніх прав і зобов'язав Україну виплатити позивачам по 3 тисячі євро.
Треба відзначити, що стягнення боргів із зарплати в Україні — тривалий і складний процес. І хоча, за даними Міністерства праці та соціальної політики, станом на 1 січня 2006 року зафіксовано борг із зарплати — 960 мільйонів гривень, тобто найнижчий показник із часу, коли почався моніторинг заборгованості оплати праці (борги перед працюючим населенням протягом 2005 року зменшились майже на 152 мільйони гривень або на 14 відсотків), ситуація залишається складною.
Саме тому уряд планує посилити боротьбу з цією негативною практикою, збільшивши адміністративну та кримінальну відповідальність за несвоєчасну виплату заробітної платні. Відповідний проект закону, як уже писала «УМ», представив віце-прем'єр із гуманітарних питань В'ячеслав Кириленко. Відтак пропонується посилити відповідальність керівників підприємств, установ та організацій за безпідставну невиплату заробітної плати. Штрафи за це, повідомляє прес-служба віце-прем'єра, становитимуть від трьохсот до п'ятисот неоподаткованих мінімумів. Проектом закону також пропонується збільшити штрафи за виплату заробітної плати не в першочерговому порядку. За ці порушення штрафи будуть стягувати у розмірі від п'ятдесяти до ста неоподаткованих мінімумів (тобто від 850 до 1700 гривень). До того ж роботодавцям слід пам'ятати і про кримінальну відповідальність за ухилення від сплати заробітної платні.
А тим часом кількість справ, які розглядає Європейський суд із прав людини щодо українців, щороку зростає. Із початку року проти України вже винесено 23 рішення. Минулого року їх було 120, тодi як у 2003-му — лише 6.