Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер у короткій заяві з приводу парламентських виборів в Україні, сказав таке: «Я задоволений, що парламентські вибори в Україні, були охарактеризовані Місією міжнародних спостерігачів як вільні та чесні і такі, що сприяють консолідації демократії в Україні. Україна є важливим стратегічним партнером НАТО, і ми сподіваємося на подальше поглиблення нашого співробітництва. Як завжди, НАТО залишається готовим асистувати Україні в реалізації її євроатлантичних аспірацій та співпрацювати з Україною для поширення миру і безпеки в регіоні».
Кореспондент польської газети «Жечпосполита» повідомляє зі штаб-квартири Альянсу в Брюсселі, що, окрім наведеної вище заяви Яапа де Хоопа Схеффера, більш розгорнутий коментар стосовно майбутніх перспектив співробітництва Україна—НАТО дав речник Альянсу Роберт Пщел. Загальний характер коментаря такий: першу умову можливого вступу України до Альянсу вже виконано — парламентські вибори були проведені з дотриманням усіх демократичних правил, але НАТО може запросити Україну до вступу в Альянс лише восени, за умови, що українські політики створять у Києві прозахідний уряд. Тобто створення коаліційного уряду на базі «Нашої України» та Партії регіонів буде рівнозначним похованню євроатлантичних сподівань України у глибоку могилу. Спочатку планувалося, що питання можливого запрошення України до НАТО розглянуть у квітні в Брюсселі міністри закордонних справ Альянсу. Але якщо навіть до часу цього саміту буде створено новий український уряд, то він не встигне заявити про себе. Тому прийняття остаточного рішення про запрошення нашої країни до вступу в НАТО вирішено відкласти до саміту НАТО в Ризі, який відбудеться у листопаді. «Тоді і займемося подальшим розширенням Альянсу», — заявив Роберт Пщел.
Найбільшими адвокатами прийому України до НАТО є Польща, Литва, Латвія, Естонія та Угорщина, але остаточне слово належить США. Висока особа з керівництва Альянсу, яка побажала залишитися неназваною, заявила кореспонденту «Жечпосполитої»: «Американці вважають членство України в НАТО стратегічною справою. У зв'язку зі зміцненням авторитарної влади в Кремлі та останніх подій у Білорусі, на їхню думку, лише прийняття України до НАТО може врятувати впливи Заходу в східній частині Європи. Тому Вашингтон не відлякають політичні землетруси в Києві». На його думку, американці також дуже високої думки про боєздатність українських Збройних сил. Без підтримки українських транспортних літаків європейським союзникам було б важко переправити до Афганістану свої війська та підмінити там американських солдатів. А це лише один приклад позитивної співпраці з Україною. Значно менше зацікавлені прийомом України до НАТО Німеччина, Франція, Іспанія та Італія. Лідери цих країн побоюються, що, відкривши нашій країні двері до НАТО, вони змушені відчинити і двері до ЄС у той час, коли Союз ще не розібрався зі своїми внутрішніми справами та не отямився після розширення 2004 року. Але Західна Європа змушена буде поступитися, якщо американці дадуть чітку обіцянку українцям, пише польська газета. І наводить думку представників керівництва Альянсу, які вважають, що у випадку створення в Києві уряду на базі «помаранчевого» табору на саміті в Ризі НАТО може запропонувати Україні так званий «План дій для здобуття членства», після виконання якого впродовж двох років Київ отримає формальне запрошення і може розраховувати на членство в Альянсі приблизно 2011 року.
У вчорашньому номері «Жечпосполитої» з'явилося інтерв'ю з екс-президентом Польщі Олександром Кваснєвським. Зокрема, на запитання про те, чи повинен Альянс надати Україні запрошення на вступ, якщо Ющенко поставить на коаліцію з Януковичем, він відповів: «НАТО повинне зробити все, аби підтримати створення «помаранчевої» коаліції. Можливо, навіть запропонувавши умовне запрошення. Я нещодавно сказав Президенту Ющенку, що якщо він прагне зберегти можливість суверенних дій, то повинен зробити ставку на «помаранчевий» табір. Адже він має під рукою найбільш талановитого політика України — Юлю! Якщо блакитні навіть і змінилися, то їхні зв'язки залишилися старими».
До речі, через три тижні Міністерство оборони України представить проект плану щодо членства держави у НАТО, повідомив учора міністр оборони України Анатолій Гриценко на прес-конференції у Севастополі.