Зсередини голосування на Донбасі виглядає вельми схожим на 2004 рік. Принаймні ставлення до активістів «Студентського братства» як спостерігачів або представників преси не надто відрізнялося від кучмівських часів. На дільниці, зокрема в Макіївці, не пускали, у когось забрали посвідчення, а одному громадському кореспондентові «України молодої» влаштували обшук у сумці. Цілу область охопив механізм, який працював на одну мету: протизаконно вплинути на вибори і остаточно повернути «донецьким» трохи було послаблений контроль над Сходом України. Активісти «Студентського братства», які з посвідченнями тимчасових кореспондентів «України молодої» та інших ЗМІ приїхали спостерігати за чесністю виборів, виявили окремі складові цього механізму.
Усі дільниці розподілені між кураторами-«регіоналами» з керівників підприємств, які самі здійснюють нагляд за різними варіантами впливу на вибори з боку Партії регіонів. Окрім власників розкрадених донбасiвських підприємств, на дільницях для голосування або при вході до них нерідко були присутні також прихильники ПР із «Реєстрового козацтва» в одностроях та формі, що нагадувала міліцейську. Продовжували дивувати списки виборців, які формувалися в міськвиконкомах та інших органах місцевої влади, контрольованих «регіоналами». У Харцизьку на вулиці Шаумяна мені випало знайти руїни гуртожитка із «мертвими душами», які приписані до 87-ї дільниці 44-го округу.
Впадало у вічі нагадування про «синьо-білих» у день виборів: перед деякими дільницями стояли сині намети, із яких здійснювали своєрідний підкуп виборців — безплатно годували і поїли усіх охочих. На найвидніших місцях при вході до виборчих дільниць часто траплялися плакати з програмами партій та блоків бажаної для «донецьких» коаліції: ПР, ПСПУ, «Не Так!», іноді також КПУ і Блоку Литвина. Водночас місцеві та всеукраїнські програми «помаранчевих» ми часто бачили на дільницях не лише у найбільш непомітних місцях, а й іноді скороченими (!). Не все «чисто» і з голосуванням вдома: заяви від «інвалідів» писалися «під копірку», замість головних лікарів медичні довідки часом завіряли медсестри.
Водночас місцевим «помаранчевим» силам — там, де вони не йдуть на компроміси з місцевими баронами з ПР, — вдавалися неймовірні речі. Наприклад, у Харцизьку місцевій «Нашій Україні» вдалося створити коаліцію буквально з усіма основними політичними силами міста. Для прикладу: коли якось у активістів «СБ» не вистачило необхідної кількості свідків для актів чи скарг, автор цих рядків звернувся до місцевого керівника Компартії Андрія Нестерюка, який уже давно бореться із «бєспрєдєлом» партії Януковича. І Нестерюк дав команду старим комуністам підписувати все, що їм запропонують спостерігачі від «Студентського братства»...
Олег ЯЦЕНКО,
голова «Студентського братства»,
спеціально для «УМ» із Донецької області.