Деякі вчені (і не лише вони) дотепер вважають, що у стрімкому поширенні пташиного грипу по світу винні перелітні птахи. Так, у Росії створюються спеціальні бригади, які будуть відлякувати дичину від водойм та птахофабрик, розганяти зграї птахів у містах і відстрілювати гав біля сміттєзвалищ. Однак гонконгівські орнітологи стверджують, що дикі гуси й качки, швидше — жертви зарази, а не її переносники, передає агенція REGNUM. Так, восени минулого року на озері Цинхай (західний Китай) загинули близько п'яти тисяч диких птахів, які заразилися від пернатих із комерційних птахофабрик регіону. Іноземні дослідники звертають увагу на те, що вірус перекинувся з Китаю у південний Сибір улітку, коли немає міграції птахів. До того ж вірус рухався зі Сходу на Захід уздовж залізничних колій, автомобільних трас і міжнародних кордонів, а не за стандартними шляхами перельотів водоплавних.
Це наштовхнуло вчених на думку, що причиною виникнення смертельного вірусу H5N1 могли стати методи промислового птахівництва. Як стверджує вірусолог Ерл Браун, у країнах Азії вирішальну роль відіграла бідність населення і той факт, що курка чи качка були найголовнішою цінністю родини — птахів найчастіше не їли, доки ті не помирали від старості або хвороб. Тому вірус пташиного грипу, який перекинувся з птахофабрик до курників бідноти, спричинив катастрофу. Скажімо, якщо в Таїланді компенсація за знищену курку була втричі меншою від суми, яку селянин міг вторгувати за тушку на базарі, то бідняк навіть не думав здавати хвору чубатурку ветеринарам. Незаможні громадяни в Нігерії продають заражених птахів, які підлягають знищенню, ще біднішим людям, а фермери, які не хочуть втратити кошти, незаконно продають птицю за кордон. Таким чином птахи й пташиний грип проникають у нові села й нові країни, вважають представники Міжнародного альянсу організацій з охорони природи.
Тим часом інша група вчених з'ясувала, чому штам пташиного грипу H5N1 усе ще не може з легкістю передаватися від людини до людини, передає Бі-Бі-Сі. Віруси звичайного людського грипу, як правило, потрапляють до клітин організму у верхній частині дихальних шляхів, і це максимально збільшує їхні шанси передатися іншій людині через кашель або чхання. А вірус пташиної зарази вражає клітини в нижніх ділянках дихальних шляхів, і поки така особливість буде зберігатися, пандемія грипу-мутанта людству не загрожуватиме.
За словами віце-прем'єр-міністра України Юрія Мельника, Україна цілком ліквідувала спалах пташиного грипу в Криму, і на сьогодні на території держави немає нових спалахів цього захворювання. А головне завдання різних служб зараз полягає в дотриманні правил утримання птахів.