Будувати нові суспільні та економічні взаємини в країні не на гаслах та загальній політичній риториці, а на чітко виробленому плані радикальних перетворень, — до цього закликає «нова кров» української політики, Громадянський блок «Пора»-ПРП. Крім 12 законопроектів, розроблених упродовж півроку фахівцями блоку (з-поміж яких — Закон про правду, Закон про справедливість та Пакет розвитку, що включає десять «економічних» законів, які стосуються малого та середнього бізнесу, закону про єдиний соціальний податок), «Пора»-ПРП пропонує нині комплексний план державних перетворень. Цей документ, який має назву План радикальних перетворень, було представлено днями на позачерговому з'їзді.
«Молоді революціонери» виходять з того, що наша Україна має лише три можливих шляхи розвитку. Це шлях консервації і занепаду, який пролягає через компроміс між старою та новою політичними елітами, створення квазікоаліційних урядів, які в силу внутрішніх ідеологічних суперечностей та різниці бізнес-інтересів не зможуть ефективно працювати. Другий — шлях сателітарної залежності (визнання політичної домінанти Росії, подальша енергозалежність від північного сусіда). Третій шлях полягає в реалізації концепції прориву — акцентуація всіх державних зусиль на переліку національних пріоритетів, об'єднання навколо прогресивної еліти, здійснення комплексу радикальних реформ. «Для «Пори» лише один шлях — концепція прориву, невідкладна реалізація Плану радикальних дій», — виголосив на з'їді голова партії Владислав Каськів.
Каськів представив Стратегію національного прориву, суть якої конкретно викладено у Плані радикальних перетворень. Сам План складається з трьох частин.
Короткотерміновий План радикальних перетворень має на меті створити основу для нової, ліберальної системи суспільних взаємин та нової, саме регулюючої, а не командної ролі держави. Цю частину Плану можна реалізувати за 9 місяців. Далі — середньостроковий план, виконання якого мусить забезпечити стабільні тенденції для розвиту національних пріоритетів. Його заплановано втілити в життя впродовж трьох років. І нарешті, останній етап — завоювання стратегічної ініціативи, для чого відводиться п'ятирічка, а можливо, навіть більше часу. Кінцевою метою Плану радикальних перетворень є утвердження України як стабільно демократичної держави, зразка громадянських свобод і ліберального економічного ладу, центром регіональної міжнародної політики. «Пора» також пропонує запровадити нову ліберальну економічну концепцію та систему енергетичної безпеки.
Громадянська партія «Пора» виходить з того, що існуюча система влади, котра тягне за собою неліквідний шлейф «кучмізму», не піддається реформуванню — для того, щоб рухатися, її слід лише змінювати. «Пора» переконана, що візьметься за реалізацію згаданого вище плану, як тільки пройде у Верховну Раду і стане частиною парламентської більшості і, відповідно, нового уряду. Ця політична сила ще вірить у реалізацію ідеї «помаранчевої» коаліції, складеної з усіх партій-учасниць Майдану, хоча б після виборів 26 березня.
«Пора» пропонує запровадити абсолютно інші підходи в суспільних відносинах, інші моральні імперативи. Один з них — рішуче покінчити з минулим. Оголошуючи цю частину плану, Владислав Каськів перерахував, що саме вона охоплює. Це, насамперед, оголошення нових пріоритетів національного розвитку, підготовка національного звіту про сучасний стан суспільного та економічного розвитку, покарання винних у порушенні законодавства, прав людини та несправедливого розподілу національного майна. Окрім того, пропонується оголосити суспільну та економічну амністію на прозорих та загальнообов'язкових умовах, а також гарантувати права власності.
В означене вище входить і потреба радикальної зміни системи державного управління, і національна антикорупційна програма.
Василь СЕМИРАДСЬКИЙ.