Як немає жодного сенсу пхатися до Тули зі своїм самоваром, так само, мабуть, нічого пертися й до Донецька із власною зброєю. Бо чого-чого, а подібного «добра» тут завжди вистачало. Інша річ, що останнім часом власників хатніх арсеналів взялися «розкуркулювати» — із початку нинішнього року тутешні правоохоронці вже вилучили зброї вдвічі більше, ніж за такий самий минулорічний відрізок часу. А нещодавно тут виявили навіть підпільну зброярню, де троє «умільців» ремонтували та виготовляли майже всі види стрілецької зброї аж протягом восьми років.
Як розповів начальник Донецького міського управління міліції Віктор Дубовик, перевіряючи інформацію про незаконний продаж вогнепальної зброї, співробітники карного розшуку вийшли на одного з підозрюваних. Причому його вдалося затримати буквально на гарячому — під час продажу пістолета «ТТ».
Затриманий працює токарем на одному із приватних підприємств і зізнався, що зброєю цікавився ще з дитинства: збирав відповідну літературу та публікації, завдяки чому був непогано теоретично підкований. А використати подібні знання на практиці випала можливість, коли до нього із пошкодженим пістолетом звернулися представники одного із злочинних угруповань. Ремонт він виконав без якихось надзусиль і після того отримував подібні замовлення все частіше й частіше. А оскільки сам не встигав, вирішив вдатися до розширення «бізнесу» і підшукав собі ще двох спільників.
Усі троє трудилися в тому ж приватному підприємстві й частенько після роботи залишалися на робочому місці. Звісно, не для того, аби зметикувати на трьох, — маючи під рукою всі необхідні станки та інше обладнання, виготовляли та удосконалювали зброю. Спершу, діставши креслення серійного пістолета, змайстрували такий самий. А далі поступово експериментували і вносили істотні доповнення у вже існуючі конструкції. Приміром, пістолет-кулемет, над яким трохи попоморочилися, став випускати кулі швидше і прицільніше. Звiсно, творчий підхід впливав і на ціну, за якою збували свою продукцію — зазвичай пересічний «ствол» коштував 200—300 доларів, а ось удосконалений — вже вдвічі більше.
Попри те, що покупців специфічного товару не бракувало, дещиця зброї залишилась і в домашніх арсеналах затриманих. Отож під час обшуку вдома та на роботі правоохоронці відшукали й вилучили пістолети «ТТ», «Вальтер», парабелум, малокаліберну гвинтівку ТОЗ-8 з оптичним прицілом та «глушником», ручку-пістолет, пістолет для підводного полювання, а також близько тисячі патронів різного калібру, півтора кілограма амоніту та кілограм тротилу.
Спершу майстри збройних справ коментували свої дії винятково як невинне захоплення. Однак стосовно кожного з них вже порушено карну справу за ст. 263 ч.1 КК України (зберігання, продаж, виготовлення, ремонт вогнепальної зброї, боєприпасів та вибухових речовин), що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 2 до 5 років. А тим часом розслідування ще триває — нині вже доведено використання «саморобної» зброї під час скоєння у Донецьку низки вбивств та інших резонансних злочинів. Тому зараз правоохоронці продовжують встановлювати осіб, які купували чи ремонтували «стволи» у трійці не в міру майстровитих токарів.