Ще дванадцять років тому Юрій Назаренко був надто цікавим журналістам — тоді про цього хлопця із Ніжина на Чернігівщині багато говорили, писали в газетах. Адже він майже 12 років тому встановив кілька рекордів, які навіть занесли до Книги рекордів Гіннесса. Але поступово пристрасті вщухли, і... рекордсмен залишився сам на сам зі своїми проблемами. «Розраховую тільки на себе», — не приховує він. Власне, так було завжди.
Фатальний стрибок
До 14 років він був звичайним хлопчиною — ходив, стрибав, бігав. Ось тільки від долі не втечеш, як би швидко не біг. Того фатального дня, 24 травня 1979 року, Юрко після останнього дзвоника гайнув із однокласниками до річки — купатися. Нашвидку поскидавши одяг, хлопці побігли до води. Тепер уже й не згадаєш, хто перший запропонував пірнати з кручі, але ідею підхопили й негайно почали втілювати. Розігнавшись, стрибнув у воду і Юра. Але не виринув, як усі, а пішов на дно. Молодці друзі, які одразу ж пірнули слідом за ним, — витягли з води, а то міг би той сонячний день стати останнім у житті хлопця. Як з'ясувалося потім, стрибнувши, він ударився головою об дно. Удар був такої сили, що 5-й шийний хребець буквально розплющило. «Коли мене витягли на берег, — згадує Юра, — я навіть болю не відчував, бо все тіло було паралізоване. А коли в лікарні зробили розтяжку, взагалі почувався добре, якщо це слово тут доречне. Лежав і думав: «Ось місяців зо два тут побуду, підлікуюся, на третій повністю відновлюся й 1 вересня піду до школи разом з усіма».
Однак лікарня не збиралася відпускати хлопця так скоро. Травма була надто серйозною, Юрі загрожував повний параліч. Та лікарі зробили диво, видаливши по крупинці розтрощений хребець і замінивши його імплантантом, вирізаним із тазової кістки хлопця. Про цю унікальну операцію досить детально розповідалося в одному з випусків телепроекту «Кунст-камера». Та не лише подробиці тієї давньої операції цікавили телевізійників. Головне — знайомство з Юрою, чоловіком, який після такої травми не просто не занепав духом, а ще й встановив кілька рекордів.
Жити — означає боротися
Утім рекорди були пізніше. Після операції Юра ще майже рік лежав у лікарні, поступово ожили руки, потім — уся верхня частина тіла. А ось ноги так і залишилися нерухомими. Уже вдома він заочно закінчив середню школу. Перед його ровесниками лежало безліч доріг — обирай яку хочеш. Для Юри ж світ звузився до чотирьох стін власної оселі. Проте він і не думав впадати у відчай, як і сидіти, склавши руки. Зацікавився виточуванням ножів і з часом почав робити справжні витвори мистецтва. Попутно займався бодібилдiнгом, згодом освоїв тренажер Дікуля (спеціальний тренажер, призначений для реабілітації людей, які перенесли травму хребта). Маючи досить наполегливий характер і невгамовну натуру, Юра щодня ніби доводив сам собі, що здатен досягнути більшого. Чого варті лише його віджимання від полу з кількакілограмовими гантелями на спині!
Завжди й в усьому Юру підтримували батьки, Віра Андріївна та Володимир Федорович. Для єдиного сина вони зробили все можливе — аби тільки не почувався обмеженим. Якщо спуститися сходами він не міг, то з'їхати по спеціальному дерев'яному помосту, що спускається з ганку, хлопцеві було під силу. Не мав роботи — просто у дворі батьки влаштували для сина майстерню. Навіть візків у нього два: один — домашній («Це як тапочки», — жартує Юра), другий — для вулиці. На них він і встановив свої рекорди.
Усе почалося з ідеї. Якось Юра показав товаришу, як він уміє балансувати на двох задніх колесах свого візка (треба сказати, що з частково паралізованими пальцями робити це ой як непросто). Друг був вражений: «Так ти й рекорд встановити можеш!». Ці слова запали хлопцеві в душу, і він почав видзвонювати, розпитувати, що ж потрібно для рекорду. Телефонував навіть до Москви і невдовзі мав усю необхідну інформацію. Почав готуватися і через 2 місяці, 17 травня 1994 року, виїхав зі свого двору, сповнений рішучості й готовий до будь-яких перемог. На нього вже чекали оператор та журналіст місцевого телебачення, а також — два незалежних свідки, серед яких був і директор Ніжинської дитячої спортивної школи Сергій Білодід. Рівно о 10.00 Юра стартував (першим його рекордом став супермарафон на витривалість), а фінішував уже наступного дня близько 9.00. За 22 години 46 хвилин хлопець подолав на візку 150 кілометрів 400 метрів (!) «Їздив по трасі за Ніжином, — згадує Юра. — Щогодини мав право відпочити 5 хвилин і продовжував марафон. Слухав музику, щоб було веселіше. Їв на ходу. Може, зміг би й більше проїхати, але почали збиратися телевізійники, то я, щоб їх не затримувати, зупинився».
Юра каже, що після марафону в нього довго боліли руки. Однак уже 30 травня він встановив другий рекорд — балансуючи на двох колесах візка, протримався 6 годин 21 хвилину. Цей показник він перевершив упродовж 1994-го року 10 разів, досягнувши результату 9 годин 44 хвилини. Все це зафіксовано, знято на відео. Шкода тільки, що не можна ні виміряти, ні зафіксувати волю людини...
Цією надією живу
«Щось змінилося у житті після занесення твоїх рекордів до Книги Гіннесса?» — запитую в Юри, мало сподіваючись на ствердну відповідь. «Та ні, — каже він, і його погляд стає задумливим. — Одразу по тому мене запрошували до збірної команди візочників області, але я відмовився. Зараз спортом майже не займаюся — немає колишнього ентузіазму. Ось нещодавно закінчив ремонт у своїй хатці — вона поруч із майстернею, у якій рік тому трапилася пожежа. Згоріли всі мої інструменти, тепер треба все відновлювати. А найбільше шкода моторолера, якого мені подарував хороший товариш, підприємець із Києва Григорій Данько. До речі, він єдиний дійсно підтримав і допоміг мені».
Окрім хатки (так Юра називає затишну кімнатку, облаштовану в колишній літній кухні), у Юри є ще одна турбота — автомобіль. Свою «Волгу» він купив на власні заощадження, сам змайстрував у ній систему ручного управління і тепер дуже пишається, що має машину. І все в нього є, за винятком головного — вірної й коханої супутниці життя. «Дівчата бояться пов'язувати долю з інвалідом, — говорить Юрій. — Думають, що це непосильний тягар. А я не те що на шиї в когось сидіти, я б своїй дружині навіть у городі копирсатися не дозволив. Руки є — значить, можу забезпечити сім'ю усім необхідним сам».
Валентина ЄВТУШЕНКО.