Ситуація на українсько-молдавському кордоні в його придністровській частині залишається гострою. Представники громадських та партійних організацій Придністров'я і надалі пікетують пропускні пункти та блокують залізниці, якими з України до Молдови прямують вантажні та пасажирські потяги. Таким чином влада та громадськість невизнаної республіки відповідають Києву та Кишиневу за їхні домовленості щодо нових правил митного оформлення придністровських товарів, супроводжуючі документи яких відтепер мають обов'язково мати молдовську печатку. Але через небажання офіційного Тирасполя підпорядковуватися митним службам Кишинева вже тиждень українські прикордонники не пропускають в Україну придністровський експорт.
Наразі ніхто не може сказати, коли і як завершиться ця суперечка. Адже досі всі її сторони принципово стоять на своїх позиціях. Україна та Молдова апелюють до міжнародних норм, згідно з якими вони і ввели нові правила, та до прагнення навести нарешті лад на цій вічно проблемній частині кордону. На бік Києва та Кишинева стала Європа та США. Водночас Тирасполь та Москва, яка прагне тримати під своїм контролем придністровську частину Молдови, волають, що Україна, прикриваючись економічними чинниками, насправді хоче допомогти Молдові підкорити цей «сепаратистський» регіон. І в такий спосіб вона нібито прагне «вислужитися» перед Заходом, який не визнає так звану незалежність Придністров'я, і завжди вітав Президента Ющенка в його намаганні стати одним із головних посередників у врегулюванні придністровського замороженого конфлікту.
Однак президент невизнаної республіки Ігор Смірнов заявляє, що своїми останніми діями Україна фактично втратила статус посередника й стала учасником конфлікту, що й наштовхнуло тираспольську владу заявити про свій вихід із переговорного процесу щодо придністровського врегулювання у форматі «п'ять плюс два». «Ющенко, отямся!», «Ющенко — не так!», «Геть блокаду!», «Україна нас зрадила, Росія захистить!» — такими гаслами на основних пунктах пропуску «гарячого» кордону вже не перший день стоять кілька десятків пікетників, в точу числі з прапорами та портретами Че Гевари. Завдяки цим активістам робота деяких пропускних пунктів повністю заблокована.
Учора після тижневих обвинувачень України з боку російських політиків та чиновників, Москва своє обурення закріпила офіційно через декларацію, прийняту Держдумою. У тамтешньому парламенті зійшлися на думці, що Київ і Кишинів застосовують економічні санкції, порушують права Придністров'я, завдають йому масштабних збитків та можуть спричинити гуманітарну катастрофу в республіці. У Москві та Тирасполі, в першу чергу, посилаються на меморандум, підписаний чотирма сторонами, в т. ч. Молдовою та Києвом у 1997 році, який дає право Придністров'ю самостійно вести зовнішньополітичну діяльність. Це намагався пояснити Ігор Смірнов і під час позавчорашньої телефонної розмови з Віктором Ющенком. Водночас, за словами молдавського міністра реінтеграції Василя Шова, цей меморандум дійсно дає придністровцям таке право, але лише в рамках «єдиного митного простору з Молдовою». Окрім цього, Кишинів упевнений, що жодних проблем зараз би не виникло, якби на це була політична воля тираспольської влади. Адже, за даними молдавського мінекономiки, Тирасполь штучно створює прикордонну проблему, перешкоджаючи тим придністровським підприємцям, які працюють за молдавськими документами. «Таку реєстрацію (у митних органах Молдови. — Авт.) у нас пройшли більше ста підприємств, на які припадає 90 відсотків придністровського експорту. Якщо хтось і заважає їм вивозити товар, то це сама тираспольська влада», — заявив міністр економіки Молдови Валерій Лазер. Про «тиск адміністрації Придністров'я на придністровських суб'єктів, направлений на їхню відмову від проходження спрощеної реєстрації та оформлення вантажів митним забезпеченням Молдови», говорить і український уряд. Відповідно, у Києві та Кишиневі вважають, що Тирасполь, який звинувачує нас у намаганні його економічно блокувати та ізолювати, насправді сам своїми діями себе ізолює. На думку першого заступника міністра закордонних справ України Володимира Огризка, «самоізоляція режиму Смiрнова має на меті не поліпшити, а погіршити ситуацію». Українське МЗС також «здивоване неадекватною реакцією» російської сторони щодо нових митних правил.