Американська влада після нещодавнього визнання України країною з ринковою економікою, підписання з нею двостороннього протоколу про взаємний доступ на ринки товарів і послуг у рамках майбутнього вступу нашої держави у СОТ знову потішила українців. Зокрема Палата представників американського Конгресу скасувала останній бар'єр на шляху до відновлення для України режиму нормальних торговельних взаємин зі Сполученими Штатами. 8 березня майже одностайно (417 голосів — за, 2 — проти) було ухвалено законопроект про зняття з України дії поправки Джексона-Веніка. Цей документ, прийнятий ще в 1974 році як політичний захід проти Радянського Союзу через перешкоджання еміграції євреїв, забороняв надання державних кредитів, а також встановлював дискримінаційні податки й тарифи на український експорт. Зараз із цим радянським спадком досі живе Росія та низка інших пострадянських країн.
«Це — своєрідний маленький сигнал наших найкращих побажань українцям перед тим, як вони 26 березня підуть на вибори, — прокоментував позавчорашнє рішення конгресмен-республіканець Джим Герлач. — Крім того, ми сподіваємося, що це продемонструє й наше визнання поступу України в напрямi демократії, економічних і політичних реформ, який вона обрала після Помаранчевої революції». «Це вражаючий момент, коли ми віддаємо належне росту і розвитку нової нації — нації, котра протягом десятиліть заслуговувала на кращу долю, але лише зараз наближається до того, за що боролася багато років», — у свою чергу заявив голова комітету з питань бюджетного регулювання Біл Томас.
Нагадаємо, що скасування поправки для України ще у листопаді минулого року підтримав американський Сенат. Згідно із процедурою, підтвердити це рішення голосуванням повинен був ще Конгрес США та своїм підписом Джордж Буш.
Однак на початку грудня до конгресменів звернулася впливова єврейська правозахисна організація Антидифамаційна ліга з проханням залишити поправку Джексона-Веніка стосовно України чинною. Піти на такий крок керівництво Ліги змусили заяви президента Української міжрегіональної академії управління персоналом (МАУП) Георгія Щокіна, який «підтримав виступ президента Ірану Ахмадінеджада, котрий закликав стерти Ізраїль з лиця землі». Окрім того, як відзначалося в зверненні організації, у стінах МАУП постійно відбуваються конференції, на які запрошують найвідоміших у світі антисемітiв, на що українська влада «заплющує очі».
Водночас колишній посол США в Україні, співголова Коаліції за скасування поправки Джексона-Веніка Стівен Пайфер зауважив, що причина затримки скасування поправки Конгресом була не лише у зверненні Антидифамаційної ліги, «хоч воно дуже зашкодило». «Багато конгресменів через цю поправку обстоювали інтереси своїх штатів. Наприклад, конгресмени від штату Делавер виступали проти її скасування через те, що Україна відмовилася купувати в них курятину», — додав Пайфер .
До речі, уже після прийняття у середу рішення про відміну поправки конгресмен-демократ Том Лантос зауважив, що в Україні «досі панують антисемітські настрої», і закликав наш уряд позбавити ліцензії на викладання Українську міжрегіональну академію управління персоналом, яка, на його думку, є джерелом розповсюдження антисемітизму. Але навряд чи це вплине на рішення Буша щодо підписання прийнятого Конгресом закону, оскільки він ще минулого року заявив про готовність негайно підтримати голосування конгресменів про скасування поправки стосовно України.
Міністр економіки України Арсеній Яценюк, коментуючи цю радісну американську звістку для України, головні позитиви побачив у перспективах для української металургії. «Скасування всіх цих поправок і відновлення нормальних торговельних відносин дасть можливість, у першу чергу металургії, нормально розвивати стосунки і поставляти значні обсяги товарів до США», — сказав міністр у ефірі телеканалу «Інтер». Окрім того, Яценюк прогнозує подвоєння товарообігу між Україною та США, який на сьогодні складає 1,5 мільярда доларів. Президент Віктор Ющенко впевнений, що українські підприємці відчують наслідки «послідовних кроків США в останні місяці щодо підтримки України на шляху реформ» уже в цьому році».
Катерина КІНДРАСЬ.
Мар'яна П'ЄЦУХ.